Murat TATAR God saves lost souls , I save lost passwords

20May/110

Sanallaştirma vs

Sanallaştırma ile, dinamik olarak sanal sunucuları (sanal makineler olarak da biliniyorlar) açıp kapatabilirsiniz. Bunların her biri temelde işletim sistemini (ve üzerinde çalışan tüm uygulamaları) kandırarak sanal makinenin gerçek donanımlar olduğunu düşünmesini sağlar. Birden çok sanal makineyi çalıştırmak fiziksel bir sunucunun işlem potansiyelini tam olarak ortaya çıkartabilir ve sürekli artan data center ihtiyaçlarına hızlı bir biçimde karşılık verebilir.

Sanallaştırma yeni bir konsept değil. 1970’lerde mainframe bilgisayarlar bir işletim sisteminin birden fazla oturumunu aynı anda, herbirini birbirinden bağımsız olarak çalıştırıyordu. Sadece yakın zamanda yazılım ve donanımdaki gelişmeler sanallaştırmayı endüstri standardı haline getirmiş oldu.

Esasında günümüz veri merkezi yöneticilerinin var olan baş döndürücü orandaki sanallaştırma çözümleri arasından seçim yapma imkanı var. Bazıları özel, diğerleri açık kaynak. Çoğunlukla bunların tümü üç temel teknolojiye dayandırılıyor; hangisinin en iyi sonuçları getireceği, özel iş yüklerinin sanallaştırılması ve bunların operasyonel önceliklerine bağlı.

Tam Sanallaştırma
Sanallaştırmanın en popüler metodu, sanal sunucularla altında yatan donanımlar arasında soyut bir katman oluşturan hypervisor isimli bir yazılımı kullanır. Vmware ve Microsoft Virtual PC bu yaklaşım için verilebilecek iki ticari örnek. Bununla birlikte KVM (kernel based virtual machine – kernel tabanlı sanal makine) Linux için sunulan açık kaynaklı bir çözümdür.
Hypervisor, işlemci talimatlarını yakalar ve donanım kontrolcüleri ile çevre birimlerine erişim için arabuluculuk yapar. Sonuç itibariyle tam sanallaştırma, pratik olarak bir değişikliğe gerek kalmadan herhangi bir işletim sisteminin sanal bir sunucu üzerine kurulabilmesini sağlar; böylece kurulan işletim sistemi sanal bir ortamda çalıştığının farkında olmaz. Bu yaklaşımın temel dezavantajı, hypervisor’ın işlemcinin hemen üzerine konuşlanarak yük teşkil etmesi; bu, küçük ama önemli bir yük.
Tamamen sanallaştırılmış bir ortamda, hypervisor çıplak donanım üzerinde çalışır ve ev sahibi işletim sistemi olarak hizmet verir. Hypervisor tarafından yönetilen sanal sunucuların konuk işletim sistemleri çalıştırdığı kabul edilir.

Yarı Sanallaştırma
Tam sanallaştırma, işlemci yoğunlukludur, çünkü farklı sanal sunucuları yönetmek ve bunların diğerlerinden bağımsız olmasını sağlamak için istekler hypervisor üzerine yerleştirilir. Bu ağır yükü hafifletmenin bir yolu, her bir konuk işletim sistemini değiştirmek ve bu sayede sanal bir ortamda çalıştığının farkında olmasını sağlayarak hypervisor ile birlikte çalışabilmesini sağlamaktır. Bu yaklaşım yarı sanallaştırma (para-virtualization) olarak bilinir.
Açık kaynak yarı sanallaştırma teknolojisine örnek olarak Xen verilebilir. Bir işletim sisteminin Xen hypervisor üzerinde sanal bir sunucu olarak çalışabilmesinden önce, kernel seviyesinde bazı özel değişikliklerin gerçekleştirilmesi gerekir. Bu sebeple Xen, BSD, Linux, Solaris ve diğer açık kaynak işletim sistemleriyle iyi bir biçimde çalışır. Ancak özel sistemlerin (örneğin değiştirilmesi söz konusu olmayan Windows gibi) sanallaştırılması için uygun değildir.
Yarı sanallaştırmanın avantajı performanstır. Yarı sanallaştırılmış sunucular, hypervisor ile birlikte çalışarak isteklere neredeyse sanallaştırılmamış sunucular kadar cevap verir. Tam sanallaştırmaya göre getirdiği kazanımlar yeterince çekici olduğundan hem Microsoft hem de Vmware tekliflerini tamamlaması için yarı sanallaştırma teknolojileri üzerinde çalışıyor.

İşletim Sistemi Seviyesi Sanallaştırma
Sanallaştırmada başarılı olmanın bir diğer yolu sanal sunucu yeteneğini işletim sistemi seviyesinde oluşturmak. Solaris Containers bunun bir örneği. Virtuozzo/OpenVZ de bir benzerini Linux için yapıyor. İşletim sistemi seviyesi sanallaştırmada ayrı bir hypervisor katmanı bulunmaz. Onun yerine ev sahibi işletim sisteminin kendisi, donanım kaynaklarını birden fazla sanal sunucu arasında paylaştırmak ve sunucuların birbirlerinden bağımsız olmalarını sağlamaktan sorumludur. Buradaki belirgin farklılık şudur ki; işletim sistemi seviyesi sanallaştırmada sanal sunucular aynı işletim sistemi çalıştırmalıdır (yine de her bir oturumun kendine ait uygulamaları ve kullanıcı hesapları vardır).
İşletim sistemi seviyesi sanallaştırma, esneklik anlamında geri kalıyor ancak yerel hız performansında kazanıyor. Ayrıca, tek bir standart işletim sistemi kullanan mimarinin kontrolü daha heterojen ortamlara göre kolay olabiliyor.

Kolay Göründüğüne Bakmayın
Mainframe’lerin aksine, PC donanımları sanallaştırma düşünülerek tasarlanmamıştı; yakın zamana dek yazılımların bu ağır yükü tek başına omuzlaması gerekiyordu. X86 işlemcilerin en son jenerasyonlarıyla, AMD ve Intel ilk kez işlemci seviyesinde sanallaştırma desteğini getirdi.

Ne yazıkki iki firmanın teknolojileri birbirlerinden bağımsız olarak geliştirilmişti; her ne kadar benzer faydalar sağlıyor olsalar da bu kodlarının birbirleriyle uyumlu olmadığı anlamına geliyor. Sanal sunucuların I/O kanalları ve donanım kaynaklarına erişimini yönetme sorumluluğunu üstlenerek, donanımsal sanallaştırma desteği hypervisor’ın üzerindeki yükü alıyor. Bu çözüm, performansı artırmanın yanı sıra Windows dahil olmak üzere işletim sistemlerinin değişikliğe gerek kalmadan yarı sanallaştırılmış ortamlarda çalışabilmesini getiriyor.

İşlemci seviyesi sanallaştırma otomatik olarak devreye girmiyor. Sanallaştırma yazılımının özellikle bunu destekleyecek biçimde yazılması gerekli. Bu teknolojilerin faydaları fazlasıyla çekici olduğundan doğal olarak her türden sanallaştırma yazılımınının bunu desteklemesi bekleniyor.

Sanal Araç Kutusu
Duruma bağlı olarak her bir sanallaştırma yöntemi kendine has avantajlara sahip. Tümü aynı işletim platformuna dayanan bir grup sunucunun, işletim sistemi seviyesi sanallaştırma aracılığıyla birleştirilmesi iyi bir yaklaşım olabilir. Ama tabii ki diğer teknolojilerin de sağladığı faydalar var.

Yarı sanallaştırma her iki dünyanın en iyisini temsil ediyor; özellikle sanallaştırmanın farkında olan işlemcilerle birlikte kullanıldığında. İyi bir performans vaat etmesinin yanı sıra farklı konuk işletim sistemlerinden oluşan bir heterojen karışımı çalıştırma yeteneğine de sahip.

Tam sanallaştırma üç metot içerisinde en büyük performansı sağlıyor ve bununla birlikte konuk işletim sistemlerinin birbirlerinden ve ev sahibi işletim sisteminden tamamen izole olması avantajını getiriyor. Bu, özellikle yazılım kalitesinin sağlanması ve test edilmesi için iyi bir aday. Ayrıca konuk işletim sistemi olarak geniş bir desteğe de sahip.
Tam sanallaştırma çözümleri başka eşsiz yetenekler de sunuyor. Örneğin, sanal sunucuların durumlarını muhafaza etmek ve felaket durumu kurtarmalarında yardımcı olmak üzere onların “resimlerini” çekebiliyor. Bu sanal sunucu görüntüleri yeni sunucu oturumlarının hızlıca hazırlanması için kullanılabilir. Ve gitgide artan sayıdaki yazılım firmaları ürünlerinin deneme versiyonlarını download edilebilir, önceden paketlenmiş sanal sunucu görüntüleri olarak sunmaya başladılar.

Sanal sunucuların, aynı fiziksel olanlar gibi, sürekli destek ve bakıma ihtiyaç duyduklarını unutmamak önemli. Sunucu sanallaştırmanın giderek artan bir popülerlik elde etmesi sayesinde, birçok üçüncü parti aracın yer aldığı bir pazar filiz verdi. Bunlar, fiziksel-sanal migrasyon araçlarından, büyük sistemlerin yönetim konsollarının sanallaştırma yönelimli versiyonlarına kadar çeşitli çözümler getiriyor. Bu araçların hepsi, geleneksel IT ortamlarından daha verimli ve uygun maliyete sahip sanal olanlarına yapılacak geçişin kolaylaştırılmasını hedefliyor.

Uygulama ve Masaüstü Sanallaştırma
Aksine yapılan söylentilere rağmen sanallaştırma sadece veri merkezleri için değil. En karmaşık işistasyonu uygulamalarından en basit DLL’lere kadar, sanallaştırma istemci tarafında silinmez bir iz bırakıyor.
Uygulama sanallaştırma buna verilebilecek iyi bir örnek; çalışan programları zemindeki masaüstünden izole eden ürünlere uygulanan bir etiket. Uygulama sanallaştırma arkasındaki fikir, geleneksel masaüstü uygulamalarını bezdiren, çok sayıdaki konfigürasyon problemlerini ortadan kaldırmak düşüncesinden geliyor. Bu ürünler belirlenmiş program ve destekleyen işletim sistemi kaynakları (dosya sistemi veya Windows söz konusuysa sistem registry veritabanı gibi) arasındaki etkileşimi sanallaştırıyor. Tüm bu ürünler uygulamaları işletim sistemi görüntüsünden izole ediyor ama oldukça çeşitli yaklaşımlar var.

Uygulama Akrobasisi
Spektrumun bir tarafında Altiris Software Virtualization Solution (SVS) gibi ürünler yer alıyor. Altiris Mart ayı içerisinde Symantec tarafından satın alındı. SVS gibi araçlar “brute force – kaba kuvvet” olarak bilinen bir metodu kullanıyor: SVS-yönetimli uygulamalardan I/O çağrılarını durdurmak ve yönlendirmek için Windows dosya sistemi kod yığınına basit bir filtre sürücüsü kuruluyor. Kendi “katmanlarında” devreye sokulduğunda, bir SVS-yönetimli uygulama işletim sistemiyle muntazam bir biçimde entegre oluyor.

Gerçekte, uygulamanın işletim sistemiyle olan etkileşiminin tüm tarafları (bir DLL’in yüklenmesinden bir registry anahtarına erişime kadar) anında SVS tarafından yönetilen yerel bir cache dosyasına yönlendiriliyor.
Bu yaklaşımın avantajı, işletim sistemini uygulamadan tamamen izole etmesi. Uygulama tarafından yapılan herhangi bir değişiklik (Registry’ye, kendi dosyalarına, Windows’a) esasında sadece SVS-yönetimli cache dosyası içerisinde meydana geliyor. Gerçekte herhangi bir değişiklik oluşmadığından, alttaki işletim sistemi görüntüsü bozulmadan kalıyor ve uygulama bir butona tıklanarak ya da desteklenen bir yönetim konsolu aracılığıyla uzaktan “devre dışı” bırakılabiliyor.

Bu yaklaşımın dezavantajı, aynı uygulamanın birden fazla versiyonunun yönetiminde sorunlar bulunması; örneğin, Microsoft Office bazen birden fazla versiyonuyla paralel katmanlara kurulduğunda bir bileşeninin yanlış versiyonunu çağırarak SVS’i yanıltabilir.
Diğer uçta Softricity’nin SoftGrid’i gibi çözümleriniz var. Bu şirket de yakın zamanda Microsoft tarafından satın alındı ve kısa bir süre sonra Windows sunucu platformuna entegre edilecek. SoftGrid eksiksiz bir sanallaştırma ortamı sunuyor: Uygulamalar istemcilere bir sunucu paylaşımından sunuluyor ve kodu işletim sisteminden tamamen izole eden özelleştirilmiş “sandbox” içerisinde çalıştırılıyor. Bu yaklaşımın avantajı, SVS’in canını sıkan birden fazla versiyon sorunlarının çoğunu gidermesi. Diğer taraftan, bu daha karmaşık bir konuşlandırma süreci gerektiriyor; bu süreç yöneticilerin kod tabanını optimize etmek için özel bir kurulum görüntüsü oluşturmalarını gerektiriyor.

Tabii ki hiçbir pazar segmenti ortalığı sallayan bir firmasız olmaz. Thinstall, SVS’in basitliğiyle SoftGrid’in eksiksiz sanallaştırma ortamı yaklaşımını birleştiriyor. Sanallaştırılmış ortam ve uygulama görüntüsünü tek bir çalıştırılabilir dosya içerisine yerleştirerek Thinkstall destekleyici altyapıya olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor: Dosyayı sadece kopyala veya istemciye gönder ve çalıştır. Hiçbir aracıya ihtiyaç yok ve görüntü herhangi bir geleneksel yönetim takımı kullanılarak (Active Directory ve Microsoft Systems Management sunucu dahil) yerleştirilebilir. Dezavantajı, Thinstall’ın Virtualization Suite araç takımı kullanılarak uygulamanın özelleştirilmesi ihtiyacı.

Klasik Sanal Makineler
Bazı istemci durumlarında çok daha karmaşık sanallaştırma çözümlerine gereksinim duyuluyor; örneğin eski bir uygulamanın yeni bir işletim sisteminde konuk edilmesi gibi. Bu durumda, uygulamayı tamamen sanallaştırılmış bir işletim sistemi ortamı içerisinden izole etmek en iyisi olabilir. Bu, uygulamanızı seçtiğiniz bir işletim sistemi görüntüsü içerisinde çalıştırmanıza imkan tanır. Aynı zamanda bu migrasyon ile entegrasyon, yeni veya başka uyumlu olmayan işletim sistemi platformlarına destek sağlamaya devam edecek.

VMware ve Microsoft klasik VM (sanal makine) pazarının hakimi durumunda ve bu ikisi içinde VMware daha önde. VDI (Virtual Desktop Initiative – Sanal Masaüstü İnisiyatifi; sanallaştırmayı bir masaüstü ve uygulama yönetim çözümü olarak tanıtan firmalar konsorsiyumu) gibi gayretler öncelikle VMware tarafından yürütülüyor.

VMware aynı zamanda 64 bit işlem ve yeni nesil uygulamalar için genişletilmiş bellek gibi yeni işlemci ve donanım teknolojilerini hızlı bir şekilde benimsiyor. Bir VM’in çalışma durumunun fotoğrafını çekme yeteneği ve kaydedilmiş bir görüntüye “geri dönme” gibi VMware’e has özellikler geliştiricilerin beğenisini kazanıyor. VMware’in altında yatan sanallaştırma teknolojisini herkese açmaya istekli olması en büyük kazanımı getirebilir.

VMware Player gibi projeler, (VMware tarafından oluşturulan bir VM’in herhangi bir Windows masaüstü sistemi üzerinde host edilmesini sağlayan ayrı bir araç) benzeri uygulama fonksiyonelliği için VMware dosya görüntüsünün bir standart haline gelmesi için çabalıyor. VMware web sitesinde önceden oluşturulmuş çok sayıdaki VM görüntüleri şimdiden elde edilebilir durumda. Bunların çoğu ücretsiz olarak dağıtılabilen açık kaynak işletim sistemleri ve uygulamaları içeriyor.

Buna karşın Microsoft’un önerisi isteksiz gözüküyor; bir zamanlar, henüz Connectix ürünüyken VMware’e karşı güçlü bir rakip olan Virtual PC henüz yakınlarda güncellendi. Virtual PC 2007 ev sahibi işletim sistemi olarak Windows Vista’yı destekliyor. Ancak halen 64 bit desteği yok ve USB cihaz entegrasyonu gibi alanlarda VMware Workstation’ın gerisinde kalmaya devam ediyor.

VM denklemindeki etkili bir kart da Citrix Systems’ten çıktı. sunucu tabanlı bilgi işlem alanında uzun süredir baskın bir oyuncu konumunda olan Citrix, şimdi kendisini uygulama sanallaştırmanın gerçek öncüsü olarak tasvir ediyor. Firma uygulama sanallaştırma ve SoftGrid’in sunduğu uygulama paylaşım çözümünün (streaming) bir benzerinin olduğu ürünler üzerinde çalışıyor. Citrix stratejisinin başarısı (Project Tarpon olarak biliniyor) bu fonksiyonelliği, çok sayıda protokol ve Citrix yığınını yapan sunum katmanlarıyla beraber ne kadar başarılı bir biçimde entegre edeceğine bağlı. Project Tarpon, Mart ayında Presentation sunucunun bir parçası oluyor.

VMware, Citrix’in deneyiminden bir iki şey öğrenebilirdi. Sunucu tabanlı bilgi işlemi engelleyen benzer baskı noktalarının birçoğu (zayıf yerel donanım desteği, kısıtlı istemci taşınabilirliği, yoğun back-end donanım ihtiyaçları) sanal masaüstleri için de söz konusu; hatta bazı durumlarda daha da kötü durumda. Tek bir Terminal Sunucu da birden fazla kullanıcı oturumuna ev sahipliği yapmak yerine şimdi her biri tek RDP (Remote Desktop Protocol – Uzak Masaüstü Protokolü) kullanıcısına bağlanan birden fazla Terminal Sunucu konuk ediyorsunuz. Buna eşdeğer bir sunucu tabanlı bilgi işlem yükünü desteklemek için 10 kat daha fazla donanıma ihtiyaç duyuluyor.
Citrix’in kendisini bir sanallaştırma öncüsü olarak yeniden keşfetmesi gibi, Wyse ve Neoware gibi oyuncularla RDP ve ICA (Independent Computing Architecture – Bağımsız Bilgi İşlem Mimarisi) gibi protokoller ikinci bir yaşam arıyor. Bunu belki bulabilirler ama çitin VDI tarafından bakıldığında çimenler daha yeşil değil.

Önümüzdeki Sanal Yol
Bir ürün kategorisi, tamamlayıcı bazı ürünler ekosistemi ürettiğinde onun olgunlaştığını söyleyebilirsiniz. Masaüstü ve uygulama sanallaştırma durumunda Kidaro’nun Managed Workspace ürünü gibi destekleyici çözümlerin ortaya çıkması segmentin çekiş kazandığını gösteriyor. Kidaro’nun sunduğu şey, klasik VM tarafında çalıştırılan uygulamalar için platform-agnostic olarak (hem VMware hem de Microsoft Virtual PC ile çalışıyor) davranıyor; bu sayede ev sahibi işletim sistemi ile beraber ek bir entegrasyon katmanı sunuyor. VM görüntü modelini daha yönetilebilir bir “workspace” çözümü olarak yeniden şekillendirerek, Kidaro yerel ve sanallaştırılmış uygulamalar arasındaki ayrımı daha da belirsiz hale getiriyor.
Diğer belirtiler masaüstü ve uygulama sanallaştırma için dinamik bir geleceği işaret ediyor. Örneğin SoftGrig şu anda Microsoft Active Directory ile entegre olmuş durumda. Bundan sonra bu teknolojinin varsayılan bir seçenek halini alması için yapılabilecek olan şey şu ki SoftGrid istemcisinin bir sonraki Windows içinde yer alması ya da bir service pack ile sunulması olabilir. Yeni bir sanal dünyaya migrasyon yolu arayan Windows atölyeleri için bu heyecan verici bir gelişme olabilir.

Sunucu ve Sanallaştırma Uzmanları

Ana oyuncuların (BMC, Computer Associates, HP, IBM, Microsoft, Sun ve Unisys dahil) tamamının kendine ait sanallaştırma çözümleri var. Aşağıdaki listedekiler firmalarını sunucu sanallaştırma ve çoğunlukla datacenter otomasyonu üzerine kurmuş durumdalar.

Cassatt: Collage platformunun bir parçası olarak Cross-Virtualization Manager, VMware ve Xen sanal sunucuları üzerinden kaynakları dinamik olarak tahsis etmenizi sağlıyor; Microsoft Virtual Sunucu desteği yakında geliyor.
Enigmatec: Execution Management System işlem otomasyonunu policy tabanlı kontrolle birleştiriyor. Virtual Environment Automation Pack’i eklediğinizde sanal görüntü tedarik ve kontrolünü otomatikleştirebiliyorsunuz.
Enomaly: Açık kaynak lisansı altında Enomalism, Xen hypervisor için sanal makine görüntüleme ve yönetimini sağlıyor. Birden fazla sanal sunucu kontrolü için Web tabanlı Virtualized Management Console’a (Sanallaştırılmış Yönetim Konsolu) sahip.
Leostream: P>V, fiziksel-sanal migrasyon aracı kaynak tarafında temel Windows platformlarını destekliyor (hem VMware GSX hem de ESX sunucu ile). Hedef tarafında ise Microsoft’un VirtualSunucu sanallaştırma platformları destekleniyor.
Opalis: Datacenter bakım görevlerini otomatikleştirmek için Run Book Automation Software VMware VirtualCenter ile bütünleşiyor ve Microsoft Virtual Sunucu sanal makinelerini hazırlayabiliyor, görüntüleyebiliyor, yedeğini alabiliyor ve kurtarabiliyor.
Opsware: Bu yüksek profil datacenter otomasyon firması sağladığı Sunucu Automation System ile (Sunucu otomasyon sistemi) VMware ESX sanal makineleri ve Solaris Container’larını hazırlayabiliyor, görüntüleyebiliyor ve yönetebiliyor.
PlateSpin: Power Convert fiziksel Windows ve Linux sunucularından sanal VMware ve Microsoft VirtualSunucu ortamlarına migrasyonu otomatikleştiriyor. Sunucu birleştirme ve felaket planlaması desteklerine sahip.
Scalent: Bu firmanın Virtual Operating Environment sunucu instance’larını zahmetsizce fiziksel sunucular arasında taşımanızı sağlıyor. Aynı zamanda network, iSCSI ve Fibre Channel bağlantılarını koruyarak sanallaştırılmış platformlar arasında da taşımınıza izin veriyor.
Surgient: Virtual Control Sunucu Platform’u özelikle sanal makinelerin karmaşık konfigürasyonlarını Surgient’in Virtual QA/Test Lab Management System’ı ile test etmek için tasarlanmış bir sanal ortam.
SWsoft: Eşsiz bir işletim sistemi sanallaştırma seçeneği olan Virtuozzo, değiştirilmiş işletim sistemi kernel’i lehine donanım emülasyonundan kaçınıyor ve çok sayıda Windows ya da Linux sanal makinelerini ele alabiliyor.
Virtual Iron: Açık kaynak Xen hypervisor’ın önceden paketlenmiş bir versiyonu olan Virtual Iron doğrudan VMware ve XenSource’la rekabet eder. Yönetim çözümleri içinde LiveMigration, LiveRecovery ve LiveCapacity bulunuyor.
Vizioncore: VMware ortamlarını hedef alan Vizioncore daha çok escRanger isimli yedekleme yazılımıyla tanınır ama firma aynı zamanda VMware migrasyonu, replikasyonu ve performans yönetim çözümleri de sunuyor.
VMware: Artık bir EMC firması olan VMware, sunucu sanallaştırmadaki öncülüğünü VMware Infrastructure 3 ile sürdürüyor. Bu ESX sunucu, yönetim için VirtualCenter, migrasyon için VMotion vs. gibi araçların dahil olduğu bir ürün paketi sunuyor.
XenSource: Açık kaynak Xen hypervisor projesini ortaya çıkartanlardan gelen XenEnterprise , Windows ve Linux misafir işletim sistemlerini destekleyen, ticari olarak paketlenmiş bir sanallaştırma çözümü; görüntüleme ve yönetim konsoluyla geliyor.

Uygulama ve Masaüstü Sanallaştırıcılar
Uygulama sanallaştırma ile uygulamaların artık masaüstü PC’ler üzerine kurulması gerekmiyor. Masaüstü sanallaştırıcılar tüm masaüstü ortamlarını istemcilere sunuyor. Aynı zamanda blade donanımı ve thin client çözümleri satan firmalar VMware VDI (Virtual Desktop Infrastructure) ve diğer sanal masaüstü çözümlerini de sunuyor; ClearCube Technology, Fujitsu, Fujitsu-Siemens, Hitachi, HP, IBM, NComputing, NEC, Neoware, Sun Microsystems ve Wyse Technology bu firmalardan bazıları.

Uygulama Sanallaştırma Örnekleri

AppStream: AppStream uygulama paylaşımı platformu isteğe bağlı olarak Windows uygulamalarını istemci sistemlerine getiriyor. Firma, sanallaştırılmış uygulamaların paylaşımı için Altiris ve Thinstall’la birlikte çalışıyor.
Altiris: Software Virtualization Soluiton ile uygulamalar ve veriler Virtual Software Packages’a (Sanal Yazılım Paketleri) paketlenerek masaüstüne gönderiliyor. Bu sayede kullanıcılar ya da yöneticiler hiçbir Windows istemcisine dokunmadan uygulamaları devreye sokabiliyor, devreden çıkartabiliyor ya da yeniden başlatabiliyor.
Microsoft (Softricity): SoftGrid uygulamaları istemcilerle paylaşıyor ancak bu çözümde uygulamanın çalıştırılması için tamamının download edilmesi gerekmiyor. Paketlenmiş uygulamalar oturum yetkilerine bağlı olarak bir makineden diğerine taşınabiliyor.
Thinstall: Bu firmanın Virtualization Suite’i, masaüstüne gönderilen her bir uygulamaya gömülmüş bir Virtual Operating System’e (Sanal İşletim Sistemi) dayanıyor. ‘.Exe’ paketi registry ve dosya sistemi çağrılarını yakalıyor.

Masaüstü Sanallaştırma Örnekleri

Citrix: Citrix, Presentation Sunucu Desktop Broker eklentisi aracılığıyla, son kullanıcı masaüstlerine thin-client erişimi sağlıyor. Firma bir uygulama sanallaştırma ve paylaşım (streaming) çözümü üzerinde çalışıyor.
Leostream: Leostream’in Virtual Desktop Connection Broker’ı VMware VDI ortamlarına bağlantı yönetimi, masaüstü failover ve self-service yetenekleri getiriyor.
Propero: Propero, WorkSpace yazılımlarının bir versiyonuyla, VMware VDI uygulamaları için bağlantı yönetimi ve erişim güvenliğini kontrol altına alıyor.
Provision Networks: Firmanın Virtual Access Suite’i VMware VDI için bağlantı yönetimi, hata yönetimi ve bir erişim gateway’ine sahip.
Sanal Makineler

Microsoft: Ücretsiz olarak download edebileceğiniz Virtual PC aynı masaüstünden; DOS, OS/2 ve Windows 95’e kadar tüm Windows versiyonları dahil olmak üzere birden fazla işletim sistemini çalıştırmanızı sağlıyor. Uygulamanın Mac versiyonu da var.
Parallels: Bu firmanın Workstation for Windows and Linux ve Desktop for Mac ürünleri, I/O performansı fazlasıyla artıran hypervisor teknolojisiyle geliyor.
Vmware: Yaygın bir biçimde desteklenen VMware VDI birliği, masaüstü ortamlarının datacenter’dan uzak görüntüleme yazılımı çalıştıran istemcilere gönderilmesinden ibaret. VMware Workstation, aynı PC’de birden fazla işletim sistemi kullanmak isteyen geliştiriciler için tasarlanmış.

Kategori: Genel Yorum yok
13May/110

Klavyedeki gizli karakterler

Alt-0128 €
Alt-0129 �
Alt-0130 ‚
Alt-0131 ƒ

Alt-0132 „
Alt-0133 …
Alt-0134
Alt-0135 ‡

Alt-0136 ˆ
Alt-0137 ‰
Alt-0138 Ū
Alt-0139 ‹

Alt-0140 Œ
Alt-0141 �
Alt-0142 �
Alt-0143 �

Alt-0144 �
Alt-0145 ‘
Alt-0146 ’
Alt-0147 "

Alt-0148 "
Alt-0149 •
Alt-0150 –
Alt-0151 —

Alt-0152 ˜
Alt-0153 ™
Alt-0154 š
Alt-0155 ›

Alt-0156 œ
Alt-0157 �
Alt-0158 �
Alt-0159 Ÿ

Alt-0160
Alt-0161 ¡
Alt-0162 ¢
Alt-0163 £

Alt-0164 ¤
Alt-0165 ¥
Alt-0166 ¦
Alt-0167 §

Alt-0168 ¨
Alt-0169 ©
Alt-0170 ª
Alt-0171 «

Alt-0172 ¬
Alt-0173
Alt-0174 ®
Alt-0175 ¯

Alt-0176 °
Alt-0177 ±
Alt-0178 ²
Alt-0179 ³

Alt-0180 ´
Alt-0181 µ
Alt-0182 ¶
Alt-0183 ·

Alt-0184 ¸
Alt-0185 ¹
Alt-0186 º
Alt-0187 »

Alt-0188 ¼
Alt-0189 ½
Alt-0190 ¾
Alt-0191 ¿

Alt-0192 À
Alt-0193 Á
Alt-0194 Â
Alt-0195 Ã

Alt-0196 Ä
Alt-0197 Å
Alt-0198 Æ
Alt-0199 Ç

Alt-0200 È
Alt-0201 É
Alt-0202 Ê
Alt-0203 Ë

Alt-0204 Ì
Alt-0205 Í
Alt-0206 Î
Alt-0207 Ï

Alt-0208 Ğ
Alt-0209 Ñ
Alt-0210 Ò
Alt-0211 Ó

Alt-0212 Ô
Alt-0213 Õ
Alt-0214 Ö
Alt-0215 ×

Alt-0216 Ø
Alt-0217 Ù
Alt-0218 Ú
Alt-0219 Û

Alt-0220 Ü
Alt-0221 İ
Alt-0222 Ş
Alt-0223 ß

Alt-0224 ê
Alt-0225 á
Alt-0226 â
Alt-0227 ã

Alt-0228 ä
Alt-0229 å
Alt-0230 æ
Alt-0231 ç

Alt-0232 è
Alt-0233 é
Alt-0234 ê
Alt-0235 ë

Alt-0236 ì
Alt-0237 ê
Alt-0238 î
Alt-0239 ï

Alt-0240 ğ
Alt-0241 ñ
Alt-0242 ò
Alt-0243 ó

Alt-0244 ô
Alt-0245 õ
Alt-0246 ö
Alt-0247 ÷

Alt-0248 ø
Alt-0249 ù
Alt-0250 ú
Alt-0251 û

Alt-0252 ü
Alt-0253 ı
Alt-0254 ş
Alt-0255 ÿ

13May/110

Görev Yöneticisi, yöneticiniz tarafından devre dışı bırakıldı Çözümü

"Görev Yöneticisi, yöneticiniz tarafından devre dışı bırakıldı" hatası mı alıyorsunuz? Bir çok Windows kullanıcısının ortak sorunu olan bu hata mesajının nasıl giderileceğini sizlerle paylaşmak istedik. Sorun virüs kaynaklı değilse çözüm için buyrun makalemizi okuyun.

"Görev Yöneticisi,yöneticiniz tarafından devre dışı bırakıldı"
(Task Manager has been disabled by your administrator)

Bu hata mesajını aldığınızda muhtemel olarak ilk aklınıza gelen sisteminize virüs bulaşmış olabileceği şüphesidir. İlk olarak sisteminizi virüs taramasından geçirin ve virüs olmadığından emin olun.

1. Çözüm:

Masaüstüne bir adet "txt" dosyası oluşturun.Yani masaüstünde sağ tıklayıp "Yeni" "Metin Belgesi" deyin.

Daha sonra bu metin belgesi içerisine aynen şunları kopyalayın.

Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Policies\System]
"DisableTaskMgr"="dword:00000000

Kopyaladıktan sonra

"Dosya" "Farklı Kaydet" deyin ve dosya adını "EnableTM" uzantısını da "reg" yapın ve
masaüstünü göstererek "Kaydet" deyin.

Bu reg dosyasına çift tıklayarak sorulan soruya evet diyoruz.

Not: Windows'un varsayılan dosya görünümünden dosya uzantıları görünmez. Bu nedenle bazı durumlarda burada olduğu gibi dosya uzantılarının görünmesi gerekebilir. Dosya uzantılarının görünür olması için aşağıdaki işlemi uygulayın.

Bilgisayarım> Araçlar> Klasör Seçenekleri> Görünüm> Gelişmiş Ayarlar içerisinde

"Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle" seçeneğindeki işareti kaldırın.

2. Çözüm:

Başlat> Çalıştır> Aç Kutusu içerisine

REG add HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Pol icies\System /v
DisableTaskMgr /t REG_DWORD /d 0 /f

komutunu yazarak "tamam"a tıklıyoruz.

3. Çözüm:

Başlat> Çalıştır> Aç Kutusu içerisine "regedit" yazıp ve "tamam" diyoruz.

Karşımızda "Kayıt Defteri Düzenleyicisi" gelecek.

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Policies\System

anahtarlarının altında, sağ pencerede

"Disable TaskMgr" adında bir değer göreceksiniz. Ona sağ tıklayıp "değiştir" diyoruz ve "1" olan değeri "0" yapıyoruz.

4. Çözüm

Eğer işletim sisteminiz Windows XP Professional değil ise bu çözüm yolunu gerçekleştiremeyeceğini öncelikle belirtelim. İlk üç çözüm de Home Edition olanlar faydalanabilir.

Başlat> Çalıştır> Aç Kutusuna "gpedit.msc" yazın ve "Tamam" deyin.

Karşımızda "Grup İlkesi" geldi. Şimdi sırasıyla şu yolu izliyoruz.

Kullanıcı Yapılandırması> Yönetim Şablonları> Sistem> Ctrl+Alt+Delete Seçenekleri burada

"Görev Yöneticisini Devre Kaldır" üzerine iki kere tıklayıp "Devre Dışı" seçeneğini etkinleştirip "Uygula" ve "Tamam" diyoruz.

Hepsi bu kadar. Artık Görev Yöneticinizin çalıştığını göreceksiniz.

Incoming search terms:

aygıt yöneticisi açılmıyorserver 2003 görev yöneticisi açılmıyortask manager has been disabled by your administrator hatası
13May/110

Dll Dosyaları ve anlamları..

DLL NEDİR?

Windows’un sağını solunu kurcalamaya meraklanan kullanıcıların ilk karşılaştıkları "şeylerden" biridir DLL. Ama kendi halinde bir kullanıcı olmayı tercih edenler de, bir süre sonra içinde DLL geçen garip hata mesajlarıyla karşılaşmaya alışırlar. İyi de, nedir bu DLL?

Kimi dosyaların uzantısı olarak gördüğümüz DLL, Dynamic Link Library teriminin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Şimdi bunun ne demek olduğunu açıklayalım:

Programların çalışmaları için gerek duyulan birinci derecedeki dosyalar, yürütülür dosya ya da program dosyası adı verilen dosyalardır. Örneğin .exe uzantılı, bilgisayarla haşır neşir olanların "exe’ler" (ya da egzeler) diye tabir ettiği dosyalar, program dosyalarıdır. Fakat bugün kullandığımız programların çoğu, .exe’ler ve .dll’ler de dahil olmak üzere, birçok dosyaya gerek duyarlar.

DLL’ler, yürütülebilir işlevlerin (fonksiyonların) ya da öngülerin yer aldığı, birçok program tarafından kullanılabilen kütüphanelerdir. Örneğin, Windows, Windows ve Windows\\System dizinleri altında bir sürü DLL dosyası bulundurur. Bu DLL dosyaları, sisteme kurulan birçok program tarafından kullanılır.

ARTIK DLL’LER

Bir programı kurduğunuzda, program kendi DLL’ lerini sisteme kurar. Genellikle de, kaldırılan bir program, kendi DLL’ lerini de siler. Fakat bazen, bu program kaldırma işlemi sırasında silinmeyen ve kullanılmayan DLL’ ler sistemde kalırlar. Bu dosyalara, artık dosyalar, artık DLL’ler (orphan DLLs) denir. Program kaldırma için kullanılan iyi bir yazılım, bu tür artık dosyaları bulup sistemden temizleyebilir.

Artık DLL’ler genellikle sistemde fazla yer tutmaz. Hatta birbirinin kopyası olan ve farklı dizinlerde bulunan "mükerrer" DLL’ler bile pek yer tutmazlar. Kısacası, artık DLL’leri silmek size çok çok, 20-30 MB’lık bir sabit sürücü alanı kazandırır.

SİLERKEN DİKKAT

Fakat, DLL dosyalarını silerken dikkatli olmak gerekir. Programlarınızdan birinin çalışmak için gerek duyduğu DLL’ lerden birini silerseniz, programınız çalışmaz. Bir programı sistemden kaldırdığınızda, DLL’lerinin de silinmesi için size önereceğimiz en iyi yöntem, programla birlikte gelen kaldırma (uninstall) özelliğini ya da yazılımını kullanmaktır. Eğer programın böyle bir özelliği yoksa ya da başarısız oluyorsa, ayrıca bir program kaldırma (uninstall) yazılımı kullanmanız gerekebilir. Bu konuda en yaygın ve güvenilir programlardan biri Quarterdeck firmasının Cleansweep yazılımıdır.

DLL’LERİN FOYASI MEYDANA ÇIKSIN

Basit bir Registry ayarıyla, .DLL’lerin kendi ikonlarıyla görünmesini sağlayın.

DLL’leri ve Denetim Masası uygulamalarınızı canlandıracak bir önerim var. En sık kullandığınız metin düzenleyici programınızı (Notepad, Wordpad) açıp yeni bir dosyaya şu aşağıdakileri yazın. Yazım hatası yapmamaya özen gösterin:

REGEDIT4
[HKEY_CLASSES_ROOT\\clpfile\\DefaultIcon]
@=”%1”
[HKEY_CLASSES_ROOT\\dllfile\\DefaultIcon]
@=”%1”

Dosyayı DLL.reg adıyla istediğiniz yere kaydedin. Metin düzenleyici programınızı kapatıp bu dosyayı bulun ve üzerine sağ tıklayın. Karşınıza çıkan menüde, Merge’ü (Birleştir) seçin. Herhangi bir yazım hatası yapmadıysanız, dosyanızdaki bilgilerin Windows95 kayıtlarına başarılı bir şekilde girildiğini belirten mesajla karşılaşacaksınız.
Şimdi de C:\\Windows\\System dizinine bakın. DLL ve CPL dosyalarınızın ikonlarının eskiden o bildik iki çarkla ifade edilirken şimdi farklı olduğunu göreceksiniz. Bu yeni ikonlar, hem dosyaların rahat ayırt edilmesini hem de işlevlerinin belli olmasını sağlar. Bu yeni ikonlarla karşınıza çıkmayan dosyalar da olabilir; bunlar büyük olasılıkla “türü
bilinmeyen” DLL ve CPL’ler olacaktır. Bunlar da Windows logosuyla belirtilecektir.

Windows’taki .EXE dosyaları, Explorer’da (Windows Gezgini) içerdikleri ilk ikonla gösterilirler; .DLL dosyaları da hep aynı ikonu kullanır. Bunun nedeni de, sanal olarak, her bir .EXE dosyasının en az bir ikonunun olmasına karşın, .DLL dosyalarının çoğunun ikon sayısının biri geçmemesidir. Bir başka önemli fark da, .EXE dosyalarını üzerine çift tıklayarak çalıştırabilirken, .DLL dosyalarını çalıştırmamanızdır. Denetim Masası uygulama dosyaları (.CPL) ise, birçok şeyi içeren bir torba gibidir. Çalıştırılabilirler, ancak bazı .CPL dosyaları (Main.cpl gibi) birden çok dosyayı bünyesinde barındırdığından, Explorer’da üzerine çift tıkladığınızda yalnızca biri çalışır. Yine de, okurumuzun da belirttiği gibi, .DLL’in içerdiği ikon, bu dosyanın işlevi hakkında yeterli ipucu verebilir. Şekil 1 ve 2’de okurumuzun önerdiği yöntemin
uygulanmasından önce ve sonra, .DLL’lerin görüntüsünün nasıl değiştiğini görebilirsiniz.
Bu düzenlemeyi bitmap dosyalarına da uygulayabilirsiniz. Bu yöntemin uygulanmasının ardından, her bir bitmap dosyası kendi içeriğinin küçük bir görüntüsünü sunacaktır. Bir sürü bitmap dosyasıyla aynı anda uğraşmak gerektiğine, böyle bir özellik epey yararlı olabilir. Fakat aynı zamanda, Explorer’da bir dizinin içindeki dosyaların görüntülenme süresini de uzatabilir, aklınızda bulunsun. Bitmap dosyalarının ikonlarını bu yönde değiştirmek için, okurumuzun önerdiği .REG dosyasına
iki satır daha ekleyip, “dllfile” ya da “clpfile” ifadesini “Paint.Picture”la değiştirin.
Eğer sisteminize başka bir bitmap düzenleyici uygulama kurmuşsanız, bu yöntem işe yaramayabilir. Çünkü .BMP dosyalarının içsel adı “Paint.Picture”dan başka bir ifadeye değiştirilmiştir (örneğin “PSP.Image”). Hangi adı kullanacağınızı bulmak için, Regedit’i (Kayıt düzenleyici) çalıştırıp Ctrl-F tuş bileşenini kullanın (Bul işlevi için bu kısayol kullanılır). Bulunacak ifade için de “.bmp” yazın.
“Match the whole string” ve “Keys” kutusunu işaretlemeyi unutmayın. Diğer kutuları boş bırakın. “.bmp” adlı bir anahtar bulacaksınız, bu arada, aradığınız içsel ad da, sağ pencerede karşınıza çıkacak.

Örnekler

1 3ivx.dll --> 3ivx D4 4.0.4 Core
2 3ivxvfwcodec.dll --> 3ivx D4 4.0.4 Video for Windows Codec
3 6to4svc.dll --> Service that offers IPv6 connectivity over an IPv4 network.
4 A3d.dll --> Audio3D
5 Aaaamon.dll --> Aaaa Monitor DLL
6 Acctres.dll --> Microsoft Internet Account Manager Kaynakları
7 Acledit.dll --> Erişim Denetimi Listesi Düzenleyici
8 Aclui.dll --> Security Descriptor Editor
9 Activeds.dll --> AD Yönlendirici Katmanı DLL
10 Actxprxy.dll --> ActiveX Interface Marshaling Library
11 Admparse.dll --> IEAK Genel Kural Şablonu Ayrıştırıcısı
12 Adptif.dll --> IPX Interface via WinSock
13 Adsldp.dll --> ADs LDAP Provider DLL
14 Adsldpc.dll --> ADs LDAP Sağlayıcı C DLL
15 Adsmsext.dll --> ADs LDAP Provider DLL
16 Adsnds.dll --> ADs NDS Sağlayıcı DLL
17 Adsnt.dll --> ADs Windows NT Sağlayıcı DLL’i
18 Adsnw.dll --> ADs Netware 3.12 Provider DLL
19 Advapi32.dll --> Gelişmiş Windows 32 Tabanlı API
20 Advpack.dll --> ADVPACK
21 Alrsvc.dll --> Alerter Service DLL
22 Apcups.dll --> APC Smart Provider
23 Apphelp.dll --> Application Compatibility Client Library
24 Appmgmts.dll --> Yazılım Yükleme Hizmeti
25 Appmgr.dll --> Yazılım Yüklemesi Ek Bileşen Uzantısı
26 Asferror.dll --> ASF Hata Tanımlamaları
27 Ati2cqag.dll --> Central Memory Manager / Queue Server Module
28 Ati2dvag.dll --> ATI Radeon WindowsNT Display Driver
29 Ati2edxx.dll --> ati2edxx
30 Ati2evxx.dll --> ATI External Event Utility DLL Module
31 Ati3d1ag.dll --> ati3d1ag.dll -->
32 Ati3duag.dll --> ati3duag.dll -->
33 Atiddc.dll --> atiddc
34 Atidemgr.dll --> Graphics DEM
35 Atiiiexx.dll --> .INF file installer
36 Atikvmag.dll --> Virtual Command And Memory Manager
37 Atioglx1.dll --> ATI OpenGL driver
38 Atioglxx.dll --> ATI OpenGL driver
39 Atipdlxx.dll --> ATI Desktop CWDDEDI DLL
40 Atitvo32.dll --> ATI RageTheater/ImpacTV2 COM interface
41 Ativcoxx.dll --> 32-bit ATI VCO Driver
42 Ativvaxx.dll --> Radeon Video Acceleration Universal Driver
43 Atkctrs.dll --> Windows NT Appletalk Perfmon Counter dll
44 Atl.dll --> ATL Module for Windows XP (Unicode)
45 Atl71.dll --> ATL Module for Windows (Unicode)
46 Atmfd.dll --> Windows NT OpenType/Type 1 Font Driver
47 Atmlib.dll --> Windows NT OpenType/Type 1 API Library.
48 Atmpvcno.dll --> Atm Epvc Install DLL
49 Atrace.dll --> Async Trace DLL
50 Audio3d.dll --> Audio3D
51 Audiodev.dll --> Taşınabilir Ortam Aygıtları Kabuk Uzantısı
52 Audiosrv.dll --> Windows Audio Service
53 Authz.dll --> Authorization Framework
54 Autodisc.dll --> Windows AutoDiscovery API
55 Autprx32.dll --> Microsoft Remote Automation Proxy for Windows NT™ Operating System
56 Avicap.dll --> AVI Yakalama DLL
57 Avicap32.dll --> AVI Yakalama DLL
58 Avifil32.dll --> Microsoft AVI Dosya destek kitaplığı
59 Avifile.dll --> Microsoft AVI Dosya destek kitaplığı
60 Avmeter.dll --> Metering Controls
61 Avtapi.dll --> TAPI 3.0 Arama ve IP Çok Noktaya Yayın Konferans Görüntüleyicisi
62 Avwav.dll --> Wave Manipulation Component
63 Basesrv.dll --> Windows NT BASE API Server DLL
64 Batmeter.dll --> Battery Meter Helper DLL
65 Batt.dll --> Battery Class Installer
66 Bidispl.dll --> Bidispl DLL
67 Bitsprx2.dll --> Background Intelligent Transfer Service Proxy
68 Bitsprx3.dll --> Background Intelligent Transfer Service 2.0 Proxy
69 Blackbox.dll --> BlackBox DLL
70 Bootvid.dll --> VGA Boot Driver
71 Browselc.dll --> Kabuk Tarayıcısı KA Kitaplığı
72 Browser.dll --> Computer Browser Service DLL
73 Browseui.dll --> Kabuk Tarayıcısı KA Kitaplığı
74 Browsewm.dll --> BrowseWM Player
75 Bthci.dll --> Bluetooth Class Installer
76 Bthserv.dll --> Bluetooth Support Service
77 Btpanui.dll --> Bluetooth PAN User Interface
78 C_iscii.dll --> ISCII Code Page Translation DLL
79 Cabinet.dll --> Microsoft® Cabinet File API
80 Cabview.dll --> Cabinet File Viewer Shell Extension
81 Camocx.dll --> WIA Kamera Görünüm DLL
82 Capesnpn.dll --> Microsoft® Sertifika Şablon Yönetimi Uzantısı
83 Capicom.dll --> CAPICOM Module
84 Cards.dll --> Entertainment Pack Cardplaying Helper DLL
85 Ccfgnt.dll --> Internet Configuration Library
86 Cdfview.dll --> Kanal Tanımlama Dosya Görüntüleyicisi
87 Cdm.dll --> Windows Update CDM Stub
88 Cdmodem.dll --> Modem Connection Driver
89 Cdosys.dll --> Microsoft CDO for Windows Library
90 Certcli.dll --> Microsoft® Sertifika Hizmetleri İstemcisi
91 Certmgr.dll --> Sertifika ek bileşeni
92 Cewmdm.dll --> Windows CE WMDM Service Provider
93 Cfgbkend.dll --> Configuration Backend Interface
94 Cfgmgr32.dll --> Configuration Manager Forwarder DLL
95 Ciadmin.dll --> CI Yönetimi (MMC)
96 Cic.dll --> Görev defteri için CIC - MMC denetimleri
97 Ciodm.dll --> Indexing Service Admin Automation Objects
98 Clb.dll --> Sütun Liste Kutusu
99 Cliconfg.dll --> SQL Client Configuration Utility DLL
100 Clusapi.dll --> Cluster API Library
101 Cmcfg32.dll --> Microsoft Bağlantı Yöneticisi Yapılandırma Dll
102 Cmdial32.dll --> Microsoft Bağlantı Yöneticisi
103 Cmpbk32.dll --> Microsoft Connection Manager Phonebook
104 Cmprops.dll --> WMI Ek Bileşenleri
105 Cmsetacl.dll --> Connection Manager ACL update
106 Cmutil.dll --> Microsoft Bağlantı Yöneticisi Yardımcı Programı Kitaplığı
107 Cnbjmon.dll --> Canon Bubble-Jet Yazıcı Dil İzleyicisi
108 Cnetcfg.dll --> Bağlantı Yöneticisi Kitaplığı
109 Cnvfat.dll --> FAT File System Conversion Utility DLL
110 Comcat.dll --> Microsoft Component Category Manager Library
111 Comctl32.dll --> Common Controls Library
112 Comdlg32.dll --> Ortak iletişim DLL
113 Commdlg.dll --> Ortak İletişimler Kitaplığı
114 Commtb32.dll --> Microsoft Button Editor DLL
115 Compatui.dll --> CompatUI Modülü
116 Compobj.dll --> OLE 2.1 16/32 Interoperability Library
117 Compstui.dll --> Ortak Özellik Sayfası Kullanıcı Arabirimi DLL’i
118 Confmsp.dll --> Microsoft IP Konferansı Ortam Hizmeti Sağlayıcısı
119 Console.dll --> Denetim Masası Konsol Uygulaması
120 Corpol.dll --> Microsoft COM Runtime Execution Engine
121 Credui.dll --> Kimlik Bilgisi Yöneticisi Kullanıcı Arabirimi
122 Crtdll.dll --> Microsoft C Runtime Library
123 Crypt32.dll --> Şifreleme API32
124 Cryptdlg.dll --> Microsoft Ortak Sertifika İletişim Kutuları
125 Cryptdll.dll --> Cryptography Manager
126 Cryptext.dll --> Şifrelenmiş Kabuk Uzantıları
127 Cryptnet.dll --> Crypto Network Related API
128 Cryptsvc.dll --> Cryptographic Services
129 Cryptui.dll --> Microsoft Trust Kullanıcı Arayüzü Sağlayıcısı
130 Cscdll.dll --> Çevrimdışı Ağ Aracısı
131 Cscui.dll --> İstemci Tarafındaki Önbellek Ara Birimi
132 Csrsrv.dll --> Client Server Runtime Process
133 Csseqchk.dll --> CSSeqChk
134 Ctl3d32.dll --> Ctl3D 3D Windows Controls
135 Ctl3dv2.dll --> Ctl3D 3D Windows NT(WOW) Controls
136 D3d8.dll --> Microsoft Direct3D
137 D3d8thk.dll --> Microsoft Direct3D OS Thunk Layer
138 D3d9.dll --> Microsoft Direct3D
139 D3dim.dll --> Microsoft Direct3D
140 D3dim700.dll --> Microsoft Direct3D
141 D3dpmesh.dll --> Direct3D Progressive Mesh DLL
142 D3dramp.dll --> Microsoft Direct3D
143 D3drm.dll --> Direct3D Retained Mode DLL
144 D3dxof.dll --> DirectX Files DLL
145 Danim.dll --> DirectX Ortamı -- DirectAnimation
146 Dataclen.dll --> Windows için Disk Alanı Boşaltıcısı
147 Datime.dll --> TIME
148 Davclnt.dll --> Web DAV İstemci DLL
149 Dbadapt.dll --> Microsoft Data Adapter DLL
150 Dbgeng.dll --> Symbolic Debugger Engine for Windows 2000
151 Dbghelp.dll --> Windows Image Helper
152 Dbmsrpcn.dll --> ConnectTo RPC Net Library
153 Dbmsshrn.dll --> ConnectTo RPC Net Library
154 Dbmssocn.dll --> Winsock Net DLL for SQL Server
155 Dbnetlib.dll --> Winsock Oriented Net DLL for SQL Clients
156 Dbnmpntw.dll --> Named Pipes Net DLL for SQL Clients
157 Dciman32.dll --> DCI Manager
158 Ddeml.dll --> DDE Management library
159 Ddraw.dll --> Microsoft DirectDraw
160 Ddrawex.dll --> Direct Draw Ex
161 Deskadp.dll --> Gelişmiş görüntü bağdaştırıcısı özellikleri
162 Deskmon.dll --> Gelişmiş görüntü monitörü özellikleri
163 Deskperf.dll --> İleri düzey görüntü performans özellikleri
164 Devenum.dll --> Aygıt sıralama.
165 Devmgr.dll --> Aygıt Yöneticisi MMC Ek Bileşeni
166 Devtldc.dll --> Microsoft® Developer Studio Automation Types
167 Dfrgres.dll --> Disk Birleştiricisi Kaynak Modülü
168 Dfrgsnap.dll --> Disk Birleştirici Ek Bileşen Modülü
169 Dfrgui.dll --> Disk Defragmenter UI Module
170 Dfsshlex.dll --> Dağıtılmış Dosya Sistemi Kabuk Uzantısı
171 Dgnet.dll --> Dgnet Modülü
172 Dgrpsetu.dll --> Digi RealPort® Driver Upgrade
173 Dgsetup.dll --> DGSETUP DLL
174 Dhcpcsvc.dll --> DHCP İstemci Hizmeti
175 Dhcpmon.dll --> DHCP İzleme Dll’si
176 Dhcpsapi.dll --> DHCP Sunucusu API Stub DLL’si
177 Diactfrm.dll --> Microsoft DirectInput Mapper Framework
178 Digest.dll --> Digest SSPI Kimlik Doğrulama Paketi
179 Dimap.dll --> Microsoft DirectInput Mapper
180 Dinput.dll --> Microsoft DirectInput
181 Dinput8.dll --> Microsoft DirectInput
182 Diskcopy.dll --> Windows DiskCopy
183 Dispex.dll --> Microsoft ® DispEx
184 Dmband.dll --> Microsoft DirectMusic Band
185 Dmcompos.dll --> Microsoft DirectMusic Composer
186 Dmconfig.dll --> Logical Disk Manager Configuration Library
187 Dmdlgs.dll --> Disk Management Snap-in Dialogs
188 Dmdskmgr.dll --> Disk Management Snap-in Support Library
189 Dmdskres.dll --> Disk Yönetimi Ek Bileşen Kaynakları
190 Dmime.dll --> Microsoft DirectMusic Interactive Engine
191 Dmintf.dll --> Disk Management DCOM Interface Stub
192 Dmloader.dll --> Microsoft DirectMusic Loader
193 Dmocx.dll --> TreeView OCX
194 Dmscript.dll --> Microsoft DirectMusic Scripting
195 Dmserver.dll --> Logical Disk Manager service dll
196 Dmstyle.dll --> Microsoft DirectMusic Style Engline
197 Dmsynth.dll --> Microsoft DirectMusic Software Synthesizer
198 Dmusic.dll --> Microsoft DirectMusic Çekirdek Hizmetleri
199 Dmutil.dll --> Mantıksal Disk Yöneticisi Hizmet Programları Kitaplığı
200 Dnsapi.dll --> DNS Client API DLL
201 Dnsrslvr.dll --> DNS Önbellek Çözme Hizmeti
202 Docprop.dll --> OLE DOCFIlE Özellik Sayfası
203 Docprop2.dll --> Microsoft DocProp Shell Ext
204 Dpcdll.dll --> Dpcdll Modülü
205 Dplay.dll --> Microsoft DirectPlay
206 Dplayx.dll --> Microsoft DirectPlay
207 Dpmodemx.dll --> DirectPlay için Modem ve Seri Bağlantı
208 Dpnaddr.dll --> Microsoft DirectPlay8 Address
209 Dpnet.dll --> Microsoft DirectPlay
210 Dpnhpast.dll --> Microsoft DirectPlay NAT Helper PAST
211 Dpnhupnp.dll --> Microsoft DirectPlay NAT Helper UPnP
212 Dpnlobby.dll --> Microsoft DirectPlay8 Lobby
213 Dpnmodem.dll --> Microsoft DirectPlay8 Modem Provider
214 Dpnwsock.dll --> Microsoft DirectPlay8 Winsock Provider
215 Dpserial.dll --> Microsoft DirectPlay Modem Servis Sağlayıcısı
216 Dpvacm.dll --> Microsoft DirectPlay Voice ACM Provider
217 Dpvoice.dll --> Microsoft DirectPlayVoice
218 Dpvvox.dll --> Microsoft DirectPlay Voice Voxware Provider
219 Dpwsock.dll --> Microsoft DirectPlay Local Net Service Provider
220 Dpwsockx.dll --> DirectPlay için Internet TCP/IP ve IPX Bağlantısı
221 Drmclien.dll --> DRM Client DLL
222 Drmstor.dll --> DRM Store DLL
223 Drmv2clt.dll --> DRMv2 Client DLL
224 Drprov.dll --> Microsoft Terminal Server Network Provider
225 Ds16gt.dll --> Microsoft ODBC Driver Setup Generic Thunk
226 Ds32gt.dll --> Microsoft Data Access - ODBC Driver Setup Generic Thunk
227 Dsauth.dll --> DS Authorization for Services
228 Dsdmo.dll --> DirectSound Effects
229 Dsdmoprp.dll --> DirectSound Effects Property Pages
230 Dskquota.dll --> Windows Shell Disk Quota Support DLL
231 Dskquoui.dll --> Windows Shell Disk Quota UI DLL
232 Dsound.dll --> DirectSound
233 Dsound3d.dll --> DirectSound3D LUT
234 Dsprop.dll --> Windows Active Directory Özellik Sayfaları
235 Dsprpres.dll --> Windows Active Directory Özellik Sayfaları Kaynakları
236 Dsquery.dll --> Dizin Servisi Bul
237 Dssec.dll --> Dizin Hizmet Güvenliği UI
238 Dssenh.dll --> Microsoft Enhanced DSS and Diffie-Hellman Cryptographic Provider
239 Dsuiext.dll --> Dizin Servisleri Ortak Ara Birimi
240 Dswave.dll --> Microsoft DirectMusic Wave
241 Duser.dll --> Windows DirectUser Engine
242 Dx7vb.dll --> Microsoft DirectX for Visual Basic
243 Dx8vb.dll --> Microsoft DirectX for Visual Basic
244 Dxdiagn.dll --> Microsoft DirectX Tanılama Aracı
245 Dxmasf.dll --> Windows Ortam Kaynak Süzgeci
246 Dxtmsft.dll --> DirectX Media -- Image DirectX Transforms
247 Dxtrans.dll --> DirectX Media -- DirectX Transform Core
248 Efsadu.dll --> Dosya Şifreleme Hizmet Programı
249 Elbycdio.dll --> ElbyCDIO DLL
250 Els.dll --> Olay Görüntüleyici Ek Bileşeni
251 Encapi.dll --> Encoder API
252 Eqnclass.dll --> Equinox Multiport Seri Yükleyicisi
253 Ersvc.dll --> Windows Error Reporting Service
254 Esent.dll --> Sunucu Veritabanı Saklama Altyapısı
255 Esent97.dll --> Microsoft® Windows NT™ Sunucu Veritabanı Saklama Altyapısı
256 Esentprf.dll --> Server Database Storage Performance Library
257 Eventcls.dll --> Microsoft® Volume Shadow Copy Service event class
258 Eventlog.dll --> Olay Günlüğü Tutma Hizmeti
259 Expsrv.dll --> Visual Basic for Applications Runtime - Expression Service
260 Extmgr.dll --> Extensions Manager
261 Exts.dll --> Debugger Extensions
262 Faultrep.dll --> Windows Hata Bildirimi
263 Fde.dll --> Klasör Yeniden Yönlendirme Ek Bileşen Uzantısı
264 Fdeploy.dll --> Klasör Yeniden Yönlendirme Winlogon Uzantısı
265 Feclient.dll --> Windows NT File Encryption Client Interfaces
266 Filemgmt.dll --> Hizmet ve Paylaştırılan Klasörler
267 Fldrclnr.dll --> Masaüstü Temizleme Sihirbazı
268 Fltlib.dll --> Filter Library
269 Fm20.dll --> Microsoft® Forms DLL
270 Fm20enu.dll --> Microsoft® Forms International DLL
271 Fmifs.dll --> FM IFS Utility DLL
272 Fontext.dll --> Windows Yazı tipi Klasörü
273 Fontsub.dll --> Font Subsetting DLL
274 Framebuf.dll --> Framebuffer Display Driver
275 Fsusd.dll --> Dosya Sistemi Kamera Aygıtları DLL
276 Ftlx041e.dll --> Thai Wordbreaker
277 Ftsrch.dll --> Microsoft® Full-Text Search
278 Fwcfg.dll --> Windows Firewall Configuration Helper
279 Gcdef.dll --> Game Controllers Default Sheets
280 Gdi32.dll --> GDI Client DLL
281 Getuname.dll --> Unicode name Dll for UCE
282 Glmf32.dll --> OpenGL Metafiling DLL
283 Glu32.dll --> OpenGL Yardımcı Uygulaması DLL Kitaplığı
284 Gpedit.dll --> GPEdit
285 Gpkcsp.dll --> Gemplus Cryptographic Service Provider
286 Gpkrsrc.dll --> Gemplus Şifreleme Servis Sağlayıcısı Kaynakları
287 Gptext.dll --> GPTExt
288 H323msp.dll --> Microsoft H.323 Media Service Provider
289 Hal.dll --> Hardware Abstraction Layer DLL
290 Hccoin.dll --> USB Coinstaller
291 Hhactivex.dll --> HHActiveX Control DLL
292 Hhsetup.dll --> Microsoft® HTML Help
293 Hid.dll --> Hid User Library
294 Hidserv.dll --> HID Audio Service
295 Hlink.dll --> Microsoft Bağ Kitaplığı
296 Hlp95en.dll --> Microsoft Office WinHelp Utility DLL
297 Hnetcfg.dll --> Ev Ağı Yapılandırma Yöneticisi
298 Hnetmon.dll --> Ev Ağı İzleme DLL’si
299 Hnetwiz.dll --> Ağ Kurulum Sihirbazı
300 Hotplug.dll --> Donanımı Güvenli Çıkarma uygulaması
301 Hticons.dll --> HyperTerminal Applet Library
302 Htmutil.dll --> Microsoft ® Visual Studio HTML Utilities
303 Httpapi.dll --> HTTP Protocol Stack API
304 Htui.dll --> Genel noktalı resim Renk Ayarlama İletişim Kutuları
305 Huffyuv.dll --> Huffyuv lossless video codec
306 Hypertrm.dll --> HyperTerminal Uygulaması Kitaplığı
307 Iasacct.dll --> IAS Hesap İşlemi Sağlayıcı
308 Iasads.dll --> IAS Active Directory Veri Deposu
309 Iashlpr.dll --> IAS Yedek Bileşeni
310 Iasnap.dll --> IAS NAP Provider
311 Iaspolcy.dll --> IAS Pipeline
312 Iasrad.dll --> IAS RADIUS İletişim Kuralı Bileşeni
313 Iasrecst.dll --> IAS Jet Database Access
314 Iassam.dll --> IAS NT SAM Provider
315 Iassdo.dll --> IAS SDO Bileşeni
316 Iassvcs.dll --> IAS Hizmetleri Bileşeni
317 Icaapi.dll --> DLL Interface to TermDD Device Driver
318 Iccvid.dll --> Cinepak® Codec
319 Icfgnt5.dll --> Internet Connection Wizard
320 Icm32.dll --> Microsoft Renk Yönetim Modülü (CMM)
321 Icmp.dll --> ICMP DLL
322 Icmui.dll --> Microsoft Color Matching System User Interface DLL
323 Icwdial.dll --> Internet Bağlantı Sihirbazı Otomatik Çeviricisi
324 Icwphbk.dll --> Internet Bağlantı Sihirbazı
325 Idq.dll --> dizin Hizmeti ISAPI Uzantısı
326 Ieakeng.dll --> Internet Explorer Administration Kit Motoru Kitaplığı
327 Ieaksie.dll --> Internet Explorer Grup Kuralı Küçük Eklenti Genişletmesi
328 Ieakui.dll --> Microsoft IEAK Paylaşılan Kullanıcı Arabirimi DLL’i
329 Iedkcs32.dll --> Microsoft Internet Explorer Özelleştirme DLL’i
330 Ieencode.dll --> FE2X
331 Iepeers.dll --> Internet Explorer Peer Objects
332 Iernonce.dll --> Kullanıcı arabirimi ile çalışan genişletilmiş BirKezÇalıştır
333 Iesetup.dll --> IOD Sürüm Eşleme
334 Ifmon.dll --> Arabirim İzleme DLL’si
335 Ifsutil.dll --> IFS Utility DLL
336 Igmpagnt.dll --> Microsoft IGMP subagent
337 Iissuba.dll --> Microsoft IIS sub-authentication handler
338 Ils.dll --> User Location Services Component Module
339 Imagehlp.dll --> Windows NT Image Helper
340 Imagr5.dll --> ImagXpress Image Processing DLL
341 Imagx5.dll --> ImagXpress Image Processing DLL
342 Imagxpr5.dll --> ImagXpress v5.0
343 Imeshare.dll --> Microsoft Office IME Shared property library.
344 Imgutil.dll --> IE plugin image decoder support DLL
345 Imm32.dll --> Windows XP IMM32 API Client DLL
346 Inetcfg.dll --> Internet Bağlantı Sihirbazı Kitaplığı
347 Inetcomm.dll --> Microsoft Internet Messaging API
348 Inetcplc.dll --> Internet Denetim Masası
349 Inetmib1.dll --> Microsoft MIB-II subagent
350 Inetpp.dll --> Internet Yazdırma Sağlayıcısı DLL
351 Inetppui.dll --> Internetten Yazdırma İstemcisi DLL
352 Inetres.dll --> Microsoft Internet Messaging API Kaynakları
353 Infosoft.dll --> Wordbreaker and stemmer dll
354 Initpki.dll --> Microsoft Trust Yükleme ve Kurma
355 Inked.dll --> Microsoft Tablet PC Platform Component
356 Input.dll --> Metir Giriş DLL
357 Inseng.dll --> Yükleme altyapısı
358 Iologmsg.dll --> GÇ Günlüğe Yazma DLL’si
359 Iphlpapi.dll --> IP Yardımcısı API
360 Ipmontr.dll --> IP Yönlendirici İzleme DLL’i
361 Ipnathlp.dll --> Microsoft NAT Yardımcısı Bileşenleri
362 Ippromon.dll --> IP Protocols Monitor DLL
363 Iprop.dll --> OLE PropertySet Implementation
364 Iprtprio.dll --> IP Routing Protocol Priority DLL
365 Iprtrmgr.dll --> IP Yönlendiricisi Yöneticisi
366 Ipsecsnp.dll --> Microsoft Windows 2000 için Internet İletişim Güvenliği İlkeleri Yönetim Eklentisi
367 Ipsecsvc.dll --> Windows IPSec SPD Sunucu DLL
368 Ipsmsnap.dll --> IP Güvenlik İzleyicisi Ek Bileşeni
369 Ipv6mon.dll --> Arabirim İzleme DLL’si
370 Ipxmontr.dll --> IPX Yönlendiricisi İzleyici DLL
371 Ipxpromn.dll --> IPX Yönlendiricisi İzleyici DLL
372 Ipxrip.dll --> IPX RIP
373 Ipxrtmgr.dll --> IPX ROUTER MANAGER
374 Ipxsap.dll --> SAP Agent DLL
375 Ir41_qc.dll --> Intel Indeo® Video Interactive Quick Compressor
376 Ir41_qcx.dll --> Intel Indeo® Video Interactive Quick Compressor
377 Ir50_lcs.dll --> Intel Indeo® video 5.0 LC
378 Irclass.dll --> Kızılötesi Aygıt Sınıf Yükleyicisi
379 Isign32.dll --> Internet Kaydolma
380 Isrdbg32.dll --> ISR Debug 32-bit Engine
381 Itircl.dll --> Microsoft® InfoTech IR Local DLL
382 Itss.dll --> Microsoft® InfoTech Storage System Library
383 Iuengine.dll --> Windows Update Control Engine
384 Ixsso.dll --> Dizin Hizmeti Sunucu Tarafı Nesnesi
385 Iyuv_32.dll --> Intel Indeo® Video YUV Codec
386 Javale.dll --> Java Language Engine
387 Jet500.dll --> JET Engine DLL
388 Jgaw400.dll --> JG Audio Interface DLL
389 Jgdw400.dll --> JG ART DLL
390 Jgmd400.dll --> JG MIDI Player DLL
391 Jgpl400.dll --> JG ART Player DLL
392 Jgsd400.dll --> JG ART DLL
393 Jgsh400.dll --> JG Slide Show Player DLL
394 Jobexec.dll --> Etkin Kur İş Yürütücüsü
395 Jscript.dll --> Microsoft ® JScript
396 Jsproxy.dll --> JScript Proxy Auto-Configuration
397 Jstr.dll --> Microsoft ® JScript Uluslararası Kaynakları
398 Kd1394.dll --> Kernel Debugger IEEE 1394 HW Extension DLL
399 Kdcom.dll --> Kernel Debugger HW Extension DLL
400 Kerberos.dll --> Kerberos Security Package
401 Kernel32.dll --> Win32 Kernel çekirdek bileşeni
402 Keymgr.dll --> Depolanan Kullanıcı Adı ve Parolaları
403 Ksuser.dll --> User CSA Library
404 Langwrbk.dll --> English wordbreaker
405 Laprxy.dll --> Windows Media Logagent Proxy
406 Licdll.dll --> licdll Modülü
407 Licmgr10.dll --> ActiveX Lisans Yöneticisi
408 Licwmi.dll --> Windows Product Activation Configuration WMI provider
409 Linkinfo.dll --> Windows Volume Tracking
410 Lmhsvc.dll --> TCPIP NetBios Transport Services DLL
411 Lmrt.dll --> Liquid Motion Runtime Control
412 Loadperf.dll --> Performans Sayaçları Yükle & Kaldır
413 Localsec.dll --> Yerel Kullanıcılar ve Gruplar MMC Ek Bileşeni
414 Localspl.dll --> Yerel Biriktirici DLL
415 Localui.dll --> Yerel İzleyici Kullanıcı Arabirimi DLL’si
416 Loghours.dll --> Zamanlama İletişimi
417 Lpk.dll --> Language Pack
418 Lprhelp.dll --> LPR Print Monitor
419 Lprmonui.dll --> LPR Yazdırma İzleyicisi Kullanıcı Arabirimi
420 Lsasrv.dll --> LSA Sunucu DLL’si
421 Lspcs.dll --> filter lsp
422 Lz32.dll --> LZ Expand/Compress API DLL
423 Lzexpand.dll --> Windows file expansion library
424 Mag_hook.dll --> Microsoft Magnifier hook library file
425 Mapistub.dll --> Extended MAPI 1.0 for Windows NT
426 Mcastmib.dll --> Microsoft Multicast subagent
427 Mcd32.dll --> OpenGL MCD Client DLL
428 Mcdsrv32.dll --> MCD Server
429 Mchgrcoi.dll --> Medium Changer CoInstaller
430 Mciavi32.dll --> Video For Windows MCI sürücüsü
431 Mcicda.dll --> Cdaudio aygıtları için MCI sürücüsü
432 Mciole16.dll --> MCIOLE16 - OLE Handler DLL for MCI Objects
433 Mciole32.dll --> MCI OLE DLL
434 Mciqtz32.dll --> DirectShow MCI Sürücü
435 Mciseq.dll --> Microsoft MCI MIDI Ardışımlayıcı
436 Mciwave.dll --> MCI driver for waveform audio
437 Mdhcp.dll --> Microsoft MDHCP İstemcisi COM Arabirimi
438 Mdimon.dll --> Microsoft® Document Imaging
439 Mdminst.dll --> Modem Sınıf Yükleyicisi
440 Mdt2fw95.dll --> Microsoft Design Tools - W95 Wrappers
441 Mdwmdmsp.dll --> WMDM Service Provider driver for MDM Drivers
442 Mf3216.dll --> 32-bit to 16-bit Metafile Conversion DLL
443 Mfc40.dll --> MFCDLL Shared Library - Retail Version
444 Mfc40loc.dll --> MFC Dile Özel Kaynaklar
445 Mfc40u.dll --> MFCDLL Shared Library - Retail Version
446 Mfc42.dll --> MFCDLL Shared Library - Retail Version
447 Mfc42d.dll --> MFCDLL Shared Library - Debug Version
448 Mfc42loc.dll --> MFC Dile Özel Kaynaklar
449 Mfc42trk.dll --> MFC Dile Özel Kaynaklar
450 Mfc42u.dll --> MFCDLL Shared Library - Retail Version
451 Mfc70.dll --> MFCDLL Shared Library - Retail Version
452 Mfc70u.dll --> MFCDLL Shared Library - Retail Version
453 Mfc71.dll --> MFCDLL Shared Library - Retail Version
454 Mfc71u.dll --> MFCDLL Shared Library - Retail Version
455 Mfcd42d.dll --> MFCDB Shared Library - Debug Version
456 Mfcn42d.dll --> MFCNET Shared Library - Debug Version
457 Mfco42d.dll --> MFCOLE Shared Library - Debug Version
458 Mgmtapi.dll --> Microsoft SNMP Manager API (uses WinSNMP)
459 Midimap.dll --> Microsoft Ses Eşleştiricisi
460 Miglibnt.dll --> NT migration dll support
461 Mimefilt.dll --> Microsoft ® IMimeFilter Persistent Handler DLL
462 Mlang.dll --> Multi Language Support DLL
463 Mll_hp.dll --> HP Media Label Library
464 Mll_mtf.dll --> MTF (Microsoft Tape Format) Media Label Library
465 Mll_qic.dll --> QIC113 Media Label Library
466 Mmcbase.dll --> MMC Taban DLL’si
467 Mmcndmgr.dll --> MMC Düğüm Yöneticisi DLL’i
468 Mmcshext.dll --> MMC Shell Extension DLL
469 Mmdrv.dll --> MultiMedia Kernel support Driver
470 Mmfutil.dll --> WMI Ek Bileşen Yardımcıları
471 Mmsystem.dll --> Çoklu Ortam için Sistem API’leri
472 Mmutilse.dll --> Microsoft Multimedia Controls Utilities
473 Mnmdd.dll --> Application Sharing Display Driver
474 Mobsync.dll --> Microsoft Eşitleme Yöneticisi
475 Modemui.dll --> Windows Modem Özellikleri
476 Modex.dll --> ModeX Display Driver
477 Moricons.dll --> Windows NT Setup Icon Resources Library
478 Mp43dmod.dll --> Windows Media MPEG-4 Video Decoder
479 Mp4sdmod.dll --> Corona Windows Media MPEG-4 S Video Decoder
480 Mpg4dmod.dll --> Corona Windows Media MPEG-4 Video Decoder
481 Mplaa6.dll --> MPL Audio Library
482 Mplam6.dll --> MPL Audio Library
483 Mplapx.dll --> MPL Audio Library
484 Mplaw7.dll --> MPL Audio Library
485 Mplva6.dll --> MPL Video Library
486 Mplvm6.dll --> MPL Video Library
487 Mplvpx.dll --> MPL Video Library
488 Mplvw7.dll --> MPL Video Library
489 Mpr.dll --> Çoklu Sağlayıcı Yönlendirici DLL
490 Mprapi.dll --> Windows NT MP Router Administration DLL
491 Mprddm.dll --> İsteğe Bağlı Arama Yöneticisi
492 Mprdim.dll --> Dynamic Interface Manager
493 Mprmsg.dll --> Çok İletişim Kurallı Yönlendirici Hizmet İletileri DLL’si
494 Mprui.dll --> Çoklu Sağlayıcı
495 Mqad.dll --> Windows NT MQ Client AD Access
496 Mqcertui.dll --> Windows NT Certificate Dialogs
497 Mqdscli.dll --> Windows NT MQ Client Directory Service
498 Mqgentr.dll --> MSMQ Trigger Generic Object
499 Mqise.dll --> MSMQ ISAPI EXTENSION
500 Mqlogmgr.dll --> MS DTC log manager DLL
501 Mqoa.dll --> Message Queuing ActiveX Interface
502 Mqperf.dll --> Windows NT MQ Performance Coutners
503 Mqqm.dll --> Windows NT MQ Queue Manager
504 Mqrt.dll --> Windows NT MQ Run time DLL
505 Mqrtdep.dll --> Message Queueing Dependent Client
506 Mqsec.dll --> Windows NT, MSMQ 2.0 Security
507 Mqsnap.dll --> Windows NT MSMQ Admin
508 Mqtrig.dll --> MSMQ Trigger Object Module
509 Mqupgrd.dll --> MSMQ Upgrade
510 Mqutil.dll --> Windows NT MQ Utility DLL
511 Msaatext.dll --> Active Accessibility text support
512 Msacm.dll --> Microsoft Ses Sıkıştırma Yöneticisi
513 Msacm32.dll --> Microsoft ACM Ses Süzgeci
514 Msafd.dll --> Microsoft Windows Sockets 2.0 Service Provider
515 Msapsspc.dll --> 32 bit platformlar için DPA İstemcisi
516 Msasn1.dll --> ASN.1 Runtime APIs
517 Msaudite.dll --> Güvenlik Denetleme Olayları DLL’i
518 Msbind.dll --> Microsoft Data Binding Collection Object DLL
519 Mscat32.dll --> MSCAT32 Forwarder DLL
520 Mscms.dll --> Microsoft Color Matching System DLL
521 Msconf.dll --> Konferans Hizmet Programı Dll’i
522 Mscoree.dll --> Microsoft .NET Runtime Execution Engine
523 Mscorier.dll --> Microsoft .NET Runtime IE resources
524 Mscories.dll --> Microsoft .NET IE SECURITY REGISTRATION
525 Mscpx32r.dll --> Microsoft Data Access - ODBC Code Page Translator Resources
526 Mscpxl32.dll --> Microsoft Veri Erişimi - ODBC Kod Sayfası Çeviricisi
527 Msctf.dll --> MSCTF Server DLL
528 Msctfp.dll --> MSCTFP Server DLL
529 Msdadiag.dll --> Microsoft Data Access - Built-In Diagnostics
530 Msdart.dll --> Microsoft Data Access - OLE DB Runtime Routines
531 Msdbg.dll --> Active Debugging Proxy/Stub
532 Msdbgen.dll --> Microsoft Debugger Strings
533 Msdbrpt.dll --> Microsoft Data Report ActiveX Designer DLL - Version 6.0 (SP4)
534 Msdbrptr.dll --> Microsoft Data Report Runtime DLL - Version 6.0 (SP4)
535 Msdtclog.dll --> MS DTC log manager DLL
536 Msdtcprx.dll --> MS DTC OLE Transactions interface proxy DLL
537 Msdtctm.dll --> MS DTC transaction manager DLL
538 Msdtcuiu.dll --> MS DTC administrative component DLL
539 Msdxmlc.dll --> Windows Media Player
540 Msencode.dll --> FE2X
541 Msexch40.dll --> Microsoft Jet Exchange Isam
542 Msexcl35.dll --> Microsoft Jet Excel Isam
543 Msexcl40.dll --> Microsoft Jet Excel Isam
544 Msftedit.dll --> Rich Text Edit Control, v4.1
545 Msgina.dll --> Windows NT Logon GINA DLL
546 Msgsvc.dll --> NT Messenger Service
547 Mshtml.dll --> Microsoft ® HTML Viewer
548 Mshtmled.dll --> Microsoft ® HTML Düzenleme Bileşeni
549 Mshtmler.dll --> Microsoft ® HTML Düzenleme Bileşeni Kaynak DLL’si
550 Msi.dll --> Windows Installer
551 Msident.dll --> Microsoft Kimlik Yöneticisi
552 Msidle.dll --> User Idle Monitor
553 Msidntld.dll --> Microsoft Kimlik Yöneticisi
554 Msieftp.dll --> Microsoft Internet Explorer FTP Klasörü Kabuk Uzantısı
555 Msihnd.dll --> Windows® installer
556 Msimg32.dll --> GDIEXT Client DLL
557 Msimsg.dll --> Windows® Installer International Messages
558 Msimtf.dll --> Active IMM Server DLL
559 Msisip.dll --> MSI Signature SIP Provider
560 Msjet35.dll --> Microsoft Jet Engine Library
561 Msjet40.dll --> Microsoft Jet Engine Library
562 Msjetoledb40.dll --> Microsoft OLE DB Provider for Jet
563 Msjint35.dll --> Microsoft Jet Database Engine International DLL
564 Msjint40.dll --> Microsoft Jet Veritabanı Alt Yapısı Uluslararası DLL
565 Msjt4jlt.dll --> Microsoft Jet Engine Library for Jolt
566 Msjter35.dll --> Microsoft Jet Database Engine Error DLL
567 Msjter40.dll --> Microsoft Jet Database Engine Error DLL
568 Msjtes40.dll --> Microsoft Jet Expression Service
569 Mslbui.dll --> LangageBar Eklentisi
570 Msls31.dll --> Microsoft Line Services library file
571 Msltus35.dll --> Microsoft Jet Lotus 1-2-3 Isam
572 Msltus40.dll --> Microsoft Jet Lotus 1-2-3 Isam
573 Msnetobj.dll --> DRM ActiveX Network Object
574 Msnsspc.dll --> MSN Internet Erişimi
575 Msobjs.dll --> Sistem nesnesi denetim adları
576 Msoeacct.dll --> Microsoft Internet Account Manager
577 Msoert2.dll --> Microsoft Outlook Express RT Lib
578 Msorc32r.dll --> Microsoft Data Access - Oracle için Resources ODBC Sürücüsü
579 Msorcl32.dll --> Microsoft Data Access - ODBC Driver for Oracle
580 Mspatcha.dll --> Microsoft® Patch Engine
581 Mspbde40.dll --> Microsoft Jet Paradox Isam
582 Mspdox35.dll --> Microsoft Jet Paradox Isam
583 Mspmsnsv.dll --> Microsoft Media Device Service Provider
584 Mspmsp.dll --> Microsoft Media Device Service Provider
585 Msports.dll --> Bağlantı Noktası Sınıf Yükleyicisi
586 Msprivs.dll --> Microsoft Privilege Translations
587 Msprptr.dll --> msprop32.ocx
588 Msr2c.dll --> Microsoft® Forms DLL
589 Msr2cenu.dll --> Microsoft® Forms DLL
590 Msratelc.dll --> Internet Dereceleri ve Yerel Kullanıcı Yönetimi DLL’i
591 Msrating.dll --> Internet Dereceleri ve Yerel Kullanıcı Yönetimi DLL’i
592 Msrclr40.dll --> Microsoft Jet Briefcase Reconciler Library
593 Msrd2x35.dll --> Microsoft ® Red ISAM
594 Msrd2x40.dll --> Microsoft ® Red ISAM
595 Msrd3x40.dll --> Microsoft ® Red ISAM
596 Msrdo20.dll --> MSRDO20 rdoEngine control
597 Msrecr40.dll --> Microsoft Jet Briefcase Reconciler Resource Library
598 Msrepl35.dll --> Microsoft Replication Library
599 Msrepl40.dll --> Microsoft Replication Library
600 Msrle32.dll --> Microsoft sıkıştırma
601 Msrpfs35.dll --> Microsoft Jet Transport Library
602 Mssap.dll --> DRM
603 Msscp.dll --> Windows Media Secure Content Provider
604 Mssdm.dll --> Session Debug Manager
605 Mssign32.dll --> Microsoft Güven İmzalama API’leri
606 Mssip32.dll --> MSSIP32 Forwarder DLL
607 Msstdfmt.dll --> Microsoft Standard Data Formating Object DLL
608 Msstkprp.dll --> msprop32.ocx
609 Msswch.dll --> msswch
610 Mstask.dll --> Görev Zamanlayıcı ara birimi DLL
611 Mstext35.dll --> Microsoft Jet Text Isam
612 Mstext40.dll --> Microsoft Jet Text Isam
613 Mstime.dll --> Microsoft ® HTML’ye Süreli Etkileşimli Çoklu Ortam Uzantıları
614 Mstlsapi.dll --> Microsoft® Terminal Server Licensing
615 Mstscax.dll --> Terminal Services ActiveX Client
616 Msutb.dll --> MSUTB Server DLL
617 Msv1_0.dll --> Microsoft Authentication Package v1.0
618 Msvbvm50.dll --> Visual Basic Virtual Machine
619 Msvbvm60.dll --> Visual Basic Virtual Machine
620 Msvci70.dll --> Microsoft® C++ Runtime Library
621 Msvcirt.dll --> Windows NT IOStreams DLL
622 Msvcirtd.dll --> Microsoft ® C++ Runtime Library
623 Msvcp50.dll --> Microsoft ® C++ Runtime Library
624 Msvcp60.dll --> Microsoft ® C++ Runtime Library
625 Msvcp60d.dll --> Microsoft ® C++ Runtime Library
626 Msvcp70.dll --> Microsoft® C++ Runtime Library
627 Msvcp71.dll --> Microsoft® C++ Runtime Library
628 Msvcr70.dll --> Microsoft® C Runtime Library
629 Msvcr71.dll --> Microsoft® C Runtime Library
630 Msvcrt.dll --> Windows NT CRT DLL
631 Msvcrt20.dll --> Microsoft® C Runtime Library
632 Msvcrt40.dll --> VC 4.x CRT DLL (Forwarded to msvcrt.dll -->)
633 Msvcrtd.dll --> Microsoft ® C Runtime Library
634 Msvfw32.dll --> Microsoft Video for Windows DLL
635 Msvidc32.dll --> Microsoft Video 1 Sıkıştırıcı
636 Msvidctl.dll --> Video akışı için ActiveX denetimi
637 Msvideo.dll --> Microsoft Video for Windows DLL
638 Msw3prt.dll --> Web Yazdırma için ISAPI dll
639 Mswdat10.dll --> Microsoft Jet Sort Tables
640 Mswebdvd.dll --> MSWebDVD Modülü
641 Mswmdm.dll --> Windows Media Aygıt Yöneticisi Çekirdek Bileşeni
642 Mswsock.dll --> Microsoft Windows Sockets 2.0 Servis Sağlayıcı
643 Mswstr10.dll --> Microsoft Jet Sıralama Kitaplığı
644 Msxbde40.dll --> Microsoft Jet xBASE Isam
645 Msxbse35.dll --> Microsoft Jet xBase Isam
646 Msxml.dll --> XML OM for Win32
647 Msxml2.dll --> XML OM for Win32
648 Msxml2r.dll --> XML Resources for Win32
649 Msxml3.dll --> MSXML 3.0 SP 5
650 Msxml3r.dll --> XML Resources
651 Msxmlr.dll --> XML Resources for Win32
652 Msyuv.dll --> Microsoft UYVY Video Decompressor
653 Mtxclu.dll --> MS DTC amd MTS clustering support DLL
654 Mtxoci.dll --> Microsoft database support DLL for Oracle
655 Mycomput.dll --> Bilgisayar Yönetimi
656 Mydocs.dll --> Belgelerim Klasörü UI
657 Narrhook.dll --> Microsoft Narrator Keyboard and WinEvent hook
658 Ncxpnt.dll --> Netork Setup Wizard Support DLL
659 Nddeapi.dll --> Ağ DDE Paylaşımı Yönetim API’leri
660 Nddenb32.dll --> Ağ DDE NetBIOS Arabirimi
661 Netapi.dll --> Microsoft Windows için Microsoft LAN Manager 2.1 Ağ Dinamik Bağlantı Kitaplığı
662 Netapi32.dll --> Net Win32 API DLL
663 Netcfgx.dll --> Ağ Yapılandırma Nesneleri
664 Netevent.dll --> Ağ Olay İşleyicisi
665 Netfxperf.dll --> netfxperf.lib
666 Neth.dll --> Ağ Yardım İletileri DLL’si
667 Netid.dll --> Sistem Denetim Masası Uygulaması, Ağ Kimlik Sayfası
668 Netlogon.dll --> Net Logon Services DLL
669 Netman.dll --> Ağ Bağlantıları Yöneticisi
670 Netmsg.dll --> Ağ İletileri DLL’si
671 Netplwiz.dll --> Ağ Sürücüsüne Bağlan/Ağ Yerleri Sihirbazı
672 Netrap.dll --> Net Remote Admin Protocol DLL
673 Netshell.dll --> Ağ Bağlantılar Kabuğu
674 Netui0.dll --> NT LM UI Ortak Kod - GUI Sınıfları
675 Netui1.dll --> NT LM UI Common Code - Networking classes
676 Netui2.dll --> NT LM UI Ortak Kod - GUI Sınıfları
677 Newdev.dll --> Donanım Aygıtı Kitaplığı Ekle
678 Nlhtml.dll --> Net Library HTML filter
679 Nmevtmsg.dll --> NetMeeting Event Logging DLL
680 Nmmkcert.dll --> NMMKCERT Kitaplığı
681 Npptools.dll --> NPP Araçları Yardımcı DLL
682 Ntdll.dll --> NT Katmanı DLL’si
683 Ntdsapi.dll --> NT5DS
684 Ntdsbcli.dll --> NT5DS
685 Ntlanman.dll --> Microsoft® Lan Manager
686 Ntlanui.dll --> Lanman Denetim dll
687 Ntlanui2.dll --> Ağ nesnesi kabuk UI
688 Ntlsapi.dll --> Microsoft® License Server Interface DLL
689 Ntmarta.dll --> Windows NT MARTA sağlayıcı
690 Ntmsapi.dll --> Çıkarılabilir Depolama Ortak Arabirimleri
691 Ntmsdba.dll --> Çıkarılabilir Depolama Birimi Yöneticisi DB Nesne API’leri
692 Ntmsevt.dll --> Çıkarılabilir Depolama Birimi Yöneticisi Olay Günlükçüsü
693 Ntmsmgr.dll --> Çıkarılabilir Saklama Hizmeti
694 Ntmssvc.dll --> Çıkarılabilir Depolama Birimi Yöneticisi
695 Ntprint.dll --> Biriktirici Kurma DLL’i
696 Ntsdexts.dll --> Symbolic Debugger Extensions
697 Ntshrui.dll --> Paylaşım için kabuk uzantıları
698 Ntvdmd.dll --> NTVDMD.dll -->
699 Nwapi16.dll --> NW Windows/Dos API DLL

Incoming search terms:

wia dll indir gezginlerwindows shell ortak dll indir gezginlerwindows shell ortak dll\i indir gezginlerhelper dll indir gezginlerNETAPİ32 İNDİR gezginler
13May/112

Generic Host Process For Win32 Service Yeni Kesin Cozum!

Arkadaslar Microsoft Generic Host Process For Win32 Service hatasini duzelten yeni bir yamayi bugun yayinladi. Fakat yama tek basina ise yaramiyor bu yuzden bende bu hata sirasinda 139 ve 445 numarali portlarda hatalar oldugunu farkettim. Bu yuzden bu portlari devre disi birakmaniz gerekiyor. Kodlari elle yazdigim icin bi yanlislik olabilir eger oyleyse buraya yazin duzelteyim. Iste bu hatadan kurtulmak icin yapmaniz gerekenler:

1. Oncelikle bu programi indiriyoruz : Generic Host Process For hatası
2. Programi kurduktan sonra baslat - calistir - asagidakini yazin entera basin.
IPSeccmd.exe -w REG -p "Block TCP 139 Filter" -r "Block Inbound TCP 139 Rule" -f *=0:139:TCP -n BLOCK -x
IPSeccmd.exe -w REG -p "Block TCP 445 Filter" -r "Block Inbound TCP 445 Rule" -f *=0:445:TCP -n BLOCK -x
3. tekrar baslat - calistir:
IPSeccmd.exe -w REG -p "Block TCP 139 Filter" -r "Block Outbound TCP 139 Rule" -f 0=*:139:TCP -n BLOCK
IPSeccmd.exe -w REG -p "Block TCP 445 Filter" -r "Block Outbound TCP 445 Rule" -f 0=*:445:TCP -n BLOCK
3. Eger bu islemler olmadiysa firewall yardimi ile 139 ve 445 numarali portlari engelleyin.
4. tekrar dogrulama gerektigi icin **** upload ettim bunu indirin ve uygulayin:
http://lnk.in/64gf
5. baslat - calistir - Dcomcnfg.exe yazip entera basin.
Konsol Koku altinda Bilesen Hizmetleri tiklayin. Bilgisayarlar klasorunu acin. Bilgisayarim'i sag tiklayin ve sonra ozellikler'i tiklayin. Varsayilan ozellikler sekmesini tiklatin. Bu bilgisayar uzerinde dagitilmis COM'u etkinlestir isaretini kaldirin. Uygulayin ve yeniden baslayin.
6. Alternatif 445. port kapatma yolu:
baslat - calistir - regedit yazip entera basin. buraya gidin:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\NetBT\Parameters
TransportBindName adli degeri cift tiklayin ve degeri silin. bilgisyari yeniden baslatn
7. HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run sag tarafta msblast.exe diye bisey gorurseniz hemen silin. ve bilgisayarinizda msblast.exe aratin bulundugu yerde silin.
8. HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\OLE "EnableDCOM" adli degeri N olarak degistirin.

Incoming search terms:

generic host process for win32 services çözümgeneric host process for win32 services çözümügeneric host process for win32 servicesgeneric host process for win32 services hatası çözümügeneric host process for win32 services hatası win7generic host process for win32 services hatası lolgeneric host process for win32 service kesin generic host process for win32 services 2012generic host process for win32 services lollol generic host process for win32 services hatası
13May/110

İnternet tarayıcı başlangıc sayfası kilitlendiginde kiliti acma

Problemin giderilmesi için aşagıdaki adımları izleyiniz

Başlat > Çalıştır > Regedit
HKEY_CURRENT_USER > Software > Policies > Microsoft > Internet Explorer > Control Panel
Anahtarındaki HomePage değerine tıklayarak 0 olan değerini 1 olarak değiştirin Veya ordaki Değer 1 ise 0 Olarak Değiştirin Sorun Çözülecektir daha sonra IE a sağ tıkladığınızda giriş sayfasındaki kilidin kalktığını göreceksiniz...

13May/110

Filmlerdeki Ts Cam Scr vs kısaltmalar Ne Anlama Geliyor

KAMERA (CAM)
Kamera, genellikle dijital kameralarla yapılan sinema çekimleridir. Kamerayı sabitlemek için bazen üç ayaklı sehpalardan kullanılır, ancak çoğu zaman bu mümkün olmaz ve dolayısıyla kamera sallanır. Ayrıca kameranın bulunduğu yere bağlı olarak ekran ortalanamıyabilinir, ve belli bir açıdan görüntüyü kaydedilir. Eğer düzgünce yerleştirilmişse, ekranda yazı olduğu için kesin birşey söylemek zor ancak çoğu zaman bunlar ekranın üstünde ve altında üçgen sınırlarla gözükürler. Ses ise, kamerayla tümleşik mikrofon aracılığıyla kaydedilir, ve özellikle komedi filmlerinde, film sırasında kahkahalar duyulabilir. Bu faktörler sonucunda görüntü ve ses kalitesi genellikle düşük olur, yalnız şansımız yaver giderse sinemayı boş bulabilir ve temiz ses sinyallerini alabildiğimiz bir çekim oluşturabiliriz.
TELESYNC (TS)
Telesync, harici ses kaynağı kullanması dışında (genellikle bu harici ses, insan seslerinden uzak olan bir yerden, koltuğun özel bir kısmından alınır) kamera ile aynı işlevi görür.. Doğrudan bir ses kaynağı, iyi kalite bir ses kaynağı olacak diye bir kaide yoktur, özellikle birçok arkaplan gürültüsünün sese karıştığını düşünecek olursak… Genellikle telesync, boş bir sinemada ya da profesyonel bir kamera yardımıyla projeksiyon odasından- ki böylece daha iyi bir görüntü kalitesi elde edilir- kaydedilir. Kalite, çekimden çekime oldukça farkedebilir; onun için tüm filmi indirmek yerine, önce örneğini indirin. Telesync’ler yüksek oranda etiketlendirilmemiş kameralardır..
TELECINE (TC)
Telesine makinesi, filmi dijital olarak makarasından kopyalar. Ses ve görüntü çok iyidir, ama gerektirdiği teçhizatı ve masrafı dolayısıyla telesineler pek yaygın değildir. Genellikle film, gerçek aspect oranında olacaktır, bununla beraber 4:3 telesineler de mevcuttur. Buna en iyi örnek geçen sene kaydedilen JURASSIC PARK 3 TC’dir. Telesine, film sırasında ekranda görüen bir zaman sayacı olduğu için zaman kodlamasıyla çakışmaz..
SCREENER (SCR)
Bir filmin promosyon amaçlı VHS kaseti, piyasaya çıkmadan önce dükkanlara ve diğer bazı yerlere gönderilir. Bir Screener, VHS kasedi formatındadır ve genellikle 4:3 (tam ekran) aspect oranına sahiptir. Bunun dışında geniş ekran olanları da bulunabilir. En büyük dezavantajı; ekranın altından geçen ve telif hakları ile kopya-yazılım ihbarı için telefon numarasının yazdığı mesajdır.. Ayrıca, eğer kasedin seri numarası ya da kasedin içine doğru bir çizgi var ise; bunlar genellikle siyah bir çizgi ile olmak üzere, o bölgenin üstü çizilerek bloke edilmelidir. Bu genellikle sadece birkaç saniyeliktir, fakat maalesef bazı kopyalarda bu olay tüm film boyunca sürer ve bazıları oldukça büyüktür. Kullanılan araç-gereçe bağlı olarak, screener kalitesi-eğer MASTER kopyasından yapılmışsa- mükemmel kaliteden, eğer kalitesiz malzemenin kullanıldığı eski bir VHS Kaydedicisi ile yapılmışsa düşük kaliteye kadar değişir. Çoğu screener VCD’e dönüştürülür, ancak bazı SVCD denemeleri de oldu ve bazıları VCD’ninkilerden daha kaliteli idi.
DVD-SCREENER (DVDscr)
Aynı şekilde screener’lardan bazıları DVD’ye dönüştürülür. DVD retail’lerin içerdiği bazı ekstralar dışında genellikle geniş ekrandır(widescreen). Uyarı mesajları her zaman siyah kısımda olmayabilir; dolayısıyla bu, izleme zevkini bölebilir. Rip edenin yeteneğine bağlı olarak DVD Screener’lar çok iyi kalitede olabilir.
DVD Screener’lar genellikle SVCD ya da Divx/XviD formatlarına dönüştürülür.
R5 ,R5 Line [Region 5]
REGİON 5 demek yani rusya ve çevresinde kullanılan dvd kodu
bunlarda genelde kamera arkası,röpörtoj seçenekleri mevcut değildir.Ses genelde 2 kanal Stereo’dur.Bazi R5 surumlerinde Ingilizce ses bulunmayabiliyor. “LINE”, ses DVD’den degil, baska bir kaynaktan geliyor anlamini tasiyor.
DVDRip
Piyasaya sürülen DVD’nin son kopyasıdır. Mümkünse bu, tekrar pre-retail(örneğin, Star Wars Episode 2) olarak piyasaya sürülür ve mükemmel kalitede olur. DVDRip’ler, SVCD ve DivX/XviD olarak yayımlanır.
VHSRip
Genellikle kaykay/spor videoları ve XXX gösterimleri olmak üzere retail VHS’den dönüştürülmüşlerdir.
TVRip
Tv programları; ya ağ üzeri (dijital kablo/uydu dekoderleri aracılığıyla cap edilenler daha uygundur) ya da gösterim öncesi -uydunun şebekeye programı birkaç gün önceden göndermesi(bazılarında titreşimler oluyor)- şeklindedir. ‘WWF Raw Is War’ gibi ekstra bölümler içeren bazı progamlar ve kamera/yorum testleri ayrıca rip dahilindedir. PDTV, dijital bir TV PCI kartından cap edilir, bu genellikle iyi sonuç verir, öyle ki bazı grupların bunları SVCD olarak yayınlama eğilimleri görülmektedir. Bütün VCD/SVCD/SivX/Xvid ripleri TV görüntüsüyle desteklenmektedir.
STV
“Straight To Video. Was never released in theaters, and therefore a lot of sites do not allow these” Sinemalarda değil, yalnız DVD veya TV lerde gösterime sunulan filmlerdir. Örneğin Starship Troopers..
WORKPRINT (WP)
Workprint, henüz bitmeyen bir filmin kopyasıdır. Filmde eksik sahneler ya da müzikler olabilir. Kalite mükemmelden, çok kötüye kadar değişir.. Bazı Workprint’ler son baskısından oldukça farklıdır (Men In Black’te yaratıklar ve oyuncular olmaları gereken yerde değillerdi) ve diğerleri de ekstra sahneler içeriyor bile olabilir (Jay and Silent Bob). WP’ler, eğer ki iyi kalite bir kopyası edinilirse, koleksiyonda hoş bir ilave versiyon işlevi görebilir.
TVRip
Analog kaynakli TV-kartlari ile yapilmis kayitlar icin kullanilir.
DVBRip
Dijital kartlarla yapilan kayitlar icin kullanilmasi cok daha dogru olur
kalite nerdeyse DVDRip ile esdegerdedir. Bu yüzden TVRip ile DVBRip birbirine karistirilmamasi gerekir.
DVB
Digital video broadcast, türleri su sekildedir: DVB-S, DVB-C, DVB-T MPEGII olarak uydudan, kablodan hatta terestirik olarak bir cati veya oda anteni ile bizlere ulasir (DVB-T bazi Avrupa sehirleri icin gecerlidir) , rip olayini bir pci-karti ile inanilmaz bir sekilde kolaylastirir.
DivX Re-Enc
Divx re-enc, orjinalini VCD kaynağından alan ve ufak boyutta bir DivX dosyasına re-encode edilen filmdir. Çoğunlukla dosya paylaşanlarda görülür, ve bunlar genellikle ‘Film.İsmi.Grup(1of2)’ şeklinde etiketlenirler. Bu işi yapan gruplardan en bilinenleri; SMR ve TND’dir. Bunlar aslında, eğer bir filmin 200MB’lık kopyasına sahip olup olmama konusunda kararsız değilseniz tabi, download etmeye değmezler. Genellikle uzak durun.
Watermarks (Filigranlar)
Birçok film Asya Silver’ları ve PDVD’lerden gelir ve sorumlu kişi tarafından etiketlenir. Bu etiketleme genellikle bir harf/ilk harf veya genellikle köşelerden birinde bulunan küçük bir logo şeklinde olur. En meşhurları; “Z”,”A” ve “Glove” filigranlarıdır.
Asian Silvers / PDVD
Bunlar, doğulu bootlegger’ların çıkarttığı filmlerdir.. Genellikle bazı gruplar tarafından, kendileri adına çıkartmaları için satın alınırlar. Silver’lar çok ucuzdur, birçok ülkede mevcuttur ve yeni bir versiyonunu çıkartmak da kolaydır. Bu yüzdendir ki, şu anda bu işin içinde oldukça kişi var. Bunların çoğunluğunu ise birkaç dağıtımdan öteye gidemeyen küçük gruplar oluşturur.
PDVD’ler ise DVD’ye konulan şeyin aynılarıdır. Çıkartılabilir altyazıları vardır ve kalite olarak silver’lardan çok daha iyidirler. Normal bir DVD gibi rip edilirler, ancak VCD şeklinde dağıtılırlar.
FORMATLAR
VCD
VCD MPEG1 tabanlı bir formattır. Sabit , 1150 kbit bitrate’e ve 352×240 çözünürlüğe sahiptir. Genellikle düşük kalitede (KAMERA / TS / TC / VHS çekim / TV çekimi(analog) küçük boyut elde etme, tek cd’ye sığdırabilme amaçlı kullanılır. VCD’ler ve SVCD’ler süreye dayalıdır, yani bir diskin kapasitesinden daha büyük bir MPEG film gene de (süre sayesinde) 74 dakikalık bir CD’ye sığabilir.
SVCD
SVCD ise MPEG2 bazlıdır (DVD gibi) ve 2500kbit’e kadar değişken(variable) bitrate değerlerine izin verir, ayrıca 480×480 (NTSC) çözünürlüğe sahiptir, ve oynatıldığı zaman 4:3 görüntü oranını alır. Değişken bitrate’ten dolayı tek CD’ye sığacak uzunluk kesin bilinmemektedir, fakat genellkle 35-60 dakikanın bir CD’ye sığdığı görülmüştür. Değişken bitrate kullanarak SVCD yapımı sırasında çoklu geçişler (multi-pass) kullanılırması önemlidir. Belki yapım süresi uzar, fakat sonuç daha net olur.
XVCD/XSVCD
Basit bir şekilde kurallara uymayan VCD’lerdir. Daha yüksek birate ve çözünürlük değeri alabilirler, ama sonuçta durum VCD’yi oynatacak makinenin kapasitesine bağlıdır. XVCD’ler ortalıkta fazla görünmez, çünkü genellikle amacı internete yaymak değil de ev kullanımı için tercihtir.
DivX / XviD
DivX formatı multimedya platformları için tasarlanmıştır. İki codec kullanır: biri düşük hareket (low motion), öbürü ise yüksek hareket (high motion). Uzun süre önce yapılmış filmlerin çoğu low-motion olarak yaratılmıştır, ve high-motion da da problemler vardır. İki codec arasındaki değişimleri sağlayarak daha kaliteli sonuçlar elde edebilmek için SBC (Smart Bitrate Control-Akıllı Bitrate Kontrolü) adlı bir metod geliştirilmiştir. Çok yüksek işlem değeri ve karmaşık alogoritmalar ile yapıldığından dolayı DivX filmlerin DVD Player’larda çalışmaları şu an için mümkün değildir. Fakat bazı firmalar şu an DivX player ürünler üretiyor, hatta satıyorlar, fakat bu makineler de her yerde bulunmuyor. DÜZGÜN DivX’ler genellikle DVD’lerden rip edilmiştir ve bir CD’ye 2 saatlik iyi kalite DivX sığdırılabilir. Farklı türde codec’ler mevcuttur, en ünlüleri Divx ile XviD dir.
CVD
CVD, CVD ile SVCD’nin bir kombinasyonudur. Genellikle bir çok DVD Player tarafından desteklenirler. SVCD’nin MPEG’ bitrate’lerini destekler ama 352×480(NTSC) çözünürlüğü kullanır, çünkü yatay çözünürlük fazla önemli sayılmaz. Şu anda hiç bir grup CVD yayınlamamaktadır.
DVD-R
DVD-R, en popüler DVD yazma çözümüdür (DVD-RAM,DVD+R gibi farklı seçeneklerin arasından sıyrılır). Taraf başına 4.7 gb veri taşır, çift taraflı yazılabilir DVD’elr de mevcuttur, böylece tek diskte yaklaşık 10 GB taşınabilir. SVCD ‘nin MPEG2 görüntüleri DVD-R’a yazılıp izlenmeden önce dönüştürülmelidir. DVD’den DVD-R’a kopya yapmak da mümkündür, ama bazı durumlarda extralar/diller yer sorunu yaratmamaları açısından kaldırılır.
MiniDVD
MiniDVD ile cDVD, DVD formatının standart bir CDR/CDRW üzerinde olmasıdır. Yüksek çözünürlük/bitrate değerlerinden dolayı bir MiniDVD diskine 18-21 dakikalık görüntü yazılabilir, fakat bu format sadece birkaç oynatıcı tarafından desteklenir.
MKV
Matroska Video Avi /Ogm gibi bir dosya türüdür, RealMedia formatının çok geliştirilmiş şeklidir esasen. Tek dosyada altyazı, film cover vs. çoklu seçeneklerde kodlanabilir fakat, donanım DiVX lerde desteklenmez. Pek çok sitede de tavsiye edilmez, güçlü bir donanım gerektirir.
Bluray
Konunun detaylı anlatımı için burayı tıklayınız.
ÇEŞİTLİ BİLGİLER
Regional Coding (Bölgesel Kodlama)
Bölgesel kodlama; filmlerin Amerikan DVD’lerini alan insanların, kendi ülkelerinde bunları erken izlemelerini ya da Amerika-dışı distribütörlüğünü başka firmaların yaptığı eski filmlerin, Amerikan firmaları aracılığıyla ülkedışına ihracıını engellemek için dizayn edildi.. Birçok playerın bölgesel kodlaması, bir çip aracığıyla ya da kumanda yardımıyla kaldırılabilir.
RCE
RCE (Bölgesel Kodlama Arttırıcısı), “Çok Bölgeli” player’lar yaratmak için dizayn edilmişti, ancak birçok hata oluştu ve üstesinden gelindi. Şu anda çok az sayıda film RCE kodludur ve bunlar da hiç tutulmazlar…
Macrovision Macrovision, ticari DVD’lerin çoğunda bulunan kopya korumasıdır. Eğer DVD kopyalanırsa; VHS’nin analiz edemeyeceği sinyaller gönderilir -ki bu sinyaller sayesinde ekranda çizgiler gözükür ve görüntü karanlıklaşır. Kimi DVD Player’larda (örneğin Tescos’un Dansai 852’si) macrovision’un kaldırılabileceği gizli bir menü mevcuttur. Ayrıca Maplin’den alınacak 30 pound’luk bir “görüntü sabitleyicisi” ile de bu koruma kaldırılabilir.
NTSC/PAL
NTSC ve PAL, dünyada kullanılan iki temel standarttır. NTSC PAL’dan daha yüksek framerate’e sahiptir(29fps-25fps) fakat PAL’ın daha yüksek çözünürlüğü vardır ve daha keskin görüntüler elde edilir. PAL sistemlerinde NTSC diskleri oynatmak, NTSC sistemlerinde PAL diskleri oynatmaktan çok daha kolaydır -ki bu İngilizler için iyi bir olaydır. RGB(Red-Green-Blue) destekli bir skart girişi; NTSC görüntüsünü çoğu yeni televizyonlarda tam renk olarak oynatacaktır, ancak bunu VHS kasedine kaydetmek için NTSC’yi PAL50′ye(çoğu DVD player’ın kullandığı PAL60 değil) dönüştürmek gerekecektir. Bu dönüştürmenin tam sonuç verebilmesi için; pahalı bir converter(200 pound ve yukarısı), tümleşik bir converter (Dansai 852/ bazı Daewoo’lar/ Samsung 709) ya da her formata kayıt yapabilen dünya standartlarında bir VCR’a gereksiniminiz vardır.
SÜRÜM DOSYALARI
RARset
Bu filmler RAR biçimindedir ve v2 (rar>.rxx) ya da v3 (part01.rar > partxx.rar) şeklindedirler.
BIN/CUE
.cue dosyasını notepad ile açın ve ilk satırda sadece dosya ismi dışında bir yazı yazmadığından emin olun. Sonra Nero ile cue dosyasını açın ve program bu dosyayı VCD/SVCD formatında yazacaktır. TVRip’ler MPEG olarak yayınlanırlar. Divx dosyaları ise sadece divx ve .avi şeklindedir.
NFO
NFO dosyası filmi yayınlayan grubun reklamını yapmak amacıyla film ile birlikte koyulur. Bu dosyada yayınlama hakkında genel bilgi, format, kaynak, boyut ve işe yarayabilecek bazı notlar bulunur. Bunlar aynı zamanda yeni üye alma ve grup için donanım istemek amacıyla da kullanılırlar.
SFV
Bunlar genel olarak site düzeyinde, her bir dosyanın upload edilip edilmediğini kontrol etmek için kullanılır. Ayrıca SFV, bütün dosyaların olup olmadığını veya CRC(Cyclic Redundancy Check) doğruluğunu kontrol eden insanlar için de kullanışlıdır. Bu dosyaları kullanabilmek için pdSFV veya hkSFV gibi programlar gereklidir.
USENET BİLGİ
Access (Giriş)
Newsgroup’lara girebilmek için news server’ına ihtiyacınız vardır. Birçok ISP(Internet Service Provider) bunu sağlar, fakat bu genellikle düşük geçerlilikte (dosyaların server’da bulunma süresi) ve düşük bütünlülükte (dosyaların tam olma sayısı) olur. En iyi hizmet için, premium bir news server’ı satın alınmalıdır. Bu server’lar aynı zamanda sık sık bandwidth(bant genişliği) sınırlaması koyarlar.
Software (Yazılım)
Binary newsgrouplarındaki dosyalara erişim yapabilmek için newsreader’a ihtiyacınız vardır. Birçok farklı reader bulunmaktadır ve hangisinin iyi olduğu tamamıyla kişisel tercihe kalmıştır. Xnews/ Forte Agent/ BNR 1/ BNR 2 şu ana dek en popüler olanlarıdır. Outlook da newsgroupları okuyabilir, ancak kullanılmaması tavsiye olunur.
Format
.rxx dosyaları gibi, .pxx/ .par şeklinde dosyalar görürsünüz.. Bunlar PARITY dosyalarıdır. Parity dosyaları usenet post’larında yaygındır, ve çoğu zaman bazı server’larda en az bir ya da iki bozulmuş dosya mutlaka bulunur. Parity dosyası rar setinde kayıp olan HERHANGİ BİR dosyanın yerini değiştirmek için kullanılır. Ne kadar fazla PAR dosyanız var ise, o kadar değiştirebileceğiniz dosyanız var demektir. Bu işlem için SMARTPAR isimli programa ihtiyacınız vardır.
ETİKETLER
PROPER (DÜZGÜN)
Bu işin kurallarına göre, kim ilk Telesync’i yayınlarsa yarışı o kazanır. Fakat eğer filmin kalitesi düşük ise diğer bir grup aynı filmin başka bir telesync’ini(ya da aynı kaynağın daha kalitelisini) koyar ve kopyalamayı önlemek için PROPER etiketini dosyaya ekler. PROPER, bu sahnedeki en öznel etikettir ve birçok insana göre PROPER’ın orijinalinden daha iyi olup olmadığı tartışılır. Birçok çaresizlik içindeki grup da, PROPER’ları sırf yarışı kaybetmemek adına yayınlarlar. PROPER’ın yayınlanma sebebi NFO’da mutlaka belirtilmelidir.
SUBBED (ALTYAZILI)
VCD olayında, eğer yayınlanan film altyazılı ise bu demektir ki altyazı film boyunca görüntüyle birlikte encode edilmiştir. Bunlar genellikle Malezya/ Çin/ Tayland dillerinde olur ve bazen ekranın büyük bir kısmını kaplayan iki farklı lisan birden olur. SVCD’ler değiştirilebilir altyazıları destekler ve bazı DVDRip’ler de değiştirilebilir altyazılarla yayınlanırlar. Bu olay, eğer mevcut ise NFO dosyasında belirtilir.
UNSUBBED (ALTYAZISIZ)
Eğer bir film altyazılı yayınlanmışsa daha sonra bunun altyazısız sürümü çıakrtılabilir.
LIMITED (SINIRLI)
Sınırlı bir film demek, filmin sınırlı sayıda sinemada oynandığı anlamına gelir. Bu sayı genellikle 250 sinemanın altıdır. Genellikle kısa filmler limited olarak yayınlanırlar.
INTERNAL (DAHİLİ)
Dahili bir sürüm birçok sebebe bağlı olabilir. Klasik DVD grupları çok sayıda DAHİLİ sürüm çıkartır, çünkü o filmde kopyalama olsun istemezler. Ayrıca düşük kalite sinema ripleri DAHİLİ olarak yapılır, ve bu; ya grubun prestijini düşürmemektendir ya da daha önce yapılan riplerin sayısı fazla olduğundandır. DAHİLİ sürüm, grupların üye sitelerinde normal bir şekilde bulunur fakat site yöneticilerinin izni olmadan başka sitelere aktarılamazlar. Bazı DAHİLİ sürümler filmin ismine ve popülerliğine bağlı olarak hala IRC/Newsgroup gibi yerlere düşüyorlar. Yılın başlarında insanlar Centropy’nin “dahili” sürümler çıkarttığından bahsediyorlardı. Bu da demek oluyor ki grup, filmleri sadece üyeleri ve site yöneticileri için yayınlıyordu. Bu, alışılmış bir tanım için farklı bir durum.
STV Straight To Video(Direkt Video’ya) asla sinemalarda gösterilmedi ve bu yüzden birçok site bunları kabul etmezler.
ASPECT RATIO TAGS (ASPEKT ORANI ETİKETLERİ)
Bunlar widecreen(geniş ekran) için *WS* ve fullscreen(tam ekran) için *FS*dir.
RECODE
Recode; filmin önceden yayınlanmış versiyonunun, içindeki altyazıları kaldırmak ya da renklerini düzeltmek suretiyle TMPGenc’den filtre edilen versiyonudur. Daha iyi gözükürler fakat bunlar, grupların kendi kaynaklarını sağlama beklentileri yüzünden fazla dikkate alınmazlar.
REPACK
Eğer grup kötü bir rip yayınlamışsa, problemleri düzelten bir Repack yayınlarlar.
NUKED
Bir film birçok sebepten dolayı nuke edilebilir. Özel siteler kurallar çiğnendiği(”Telesync Yasak” olan yerlere telesync koymak) için nuke atabilir, fakat filmde oldukça büyük sorunlar var ise(20 dakikalığına sesin olmaması, 2.CD’nin farklı film/oyun çıkması) global nuke atılır ve bu dosyaları sitelerde dağıtan insanların kredileri düşer. Nuke edilmiş filmler hala p2p/usenet gibi kaynaklara ulaşabilir ama ilk olarak neden nuke edildiğini kontrol etmek akıllıcadır. Çünkü, eğer gruplardan biri birşeylerin ters olduğunu anlarsa, nuke’lerini geri talep edebilirler.
NUKE SEBEPLERİ : : Aşağıdaki liste bir filmin nuke edilme sebepleridir (Genellikle DVDRip için)
** BAD A/R ** : : Kötü aspekt oranı. Eğer filmde karakterler çok şişman/zayıf gözüküyor ise.
** BAD IVTC ** : : Kötü ters telesine. Framerate dönüştürme işlemi yanlış ise.
** INTERLACED ** : : Hareket halinde gözüken siyah çizgiler. Alan düzeni yanlış ise.
DUPE (KOPYA)
Kopya olayı çok açıktır. Eğer birşey var ise, geçerli bir neden olmadan onu tekrar var etmenin bir anlamı yoktur.

Incoming search terms:

film kodları
   
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.